Chcem sa objednať

Ľudmila Kindernayová (88)po operácii sivého zákalu: „Konečne vidím jasný svet“

25.08.2014
Ľudmila Kindernayová (88)po operácii sivého zákalu: „Konečne vidím jasný svet“

Sú pacienti, ktorí vkročia na našu kliniku a celú ju rozžiaria. Takou je aj  Ľudmila Kindernayová (88), pri ktorej máte pocit, že sa svet na chvíľu zastavil svet. Pútavým rozprávaním, optimizmom a veselou náladou vás vráti do obdobia prvej republiky, kedy boli ženy dámami, muži džentlmenmi a ľudia mali dosť času zaujímať sa o druhých.

Tri roky pracovala v ovocinárstve v Berlíne, neskôr v Biotike v Slovenskej Ľupči vyrábala penicilín a dvadsaťpäť rokov strávila ako recepčná v bývalom hoteli Lux. „Verte mi, tie príbehy by boli na knihu. Každý deň prichádzali iní hostia. Mali sme veľa návštevníkov z Rakúska, Juhoslávie, z Ruska. Ešteže som vedela plynule nemecky.“

Nemčinu sa učila povinne ešte za slovenského štátu. Ako šestnásťročné dievča odišla pracovať cez vojnu do Nemecka, kde sa za tri roky naučila plynule ´šprechovať´. „Aj vďaka tomu som dostala v Luxe príplatok,“ spomína.

 

Kvôli sivému zákalu mala vidiny

Pani Kindernayová žila dvadsať rokov s neliečeným sivým zákalom. Jej stav sa natoľko zhoršoval, že kvôli zakalenej šošovke začínala mať nepríjemné vidiny. Pri pohľade z okna videla sivé tiene stromov, tmavé pohyby konárov a mnohé objekty vnímala nejasne. „Nebojím a doktorov, ale aj tak sa mi k nim veľmi nechcelo, “ vtipkuje optimistická dáma. „Ešte ma doktorka Záhorcová prehovorila na vyšetrenie a následné odstránenie zakalenej šošovky. Operoval ma pán primár Piovarči. Celý čas sa so mnou rozprával a vysvetľoval mi, aký krok operácie mám práve pred sebou. Veľmi ma tým upokojil. Má zlaté ruky a zlaté srdce. Na klinike som sa cítila príjemne, ako doma medzi svojimi. Spoznala som tu jeden fantastický tím. Dokonale si pomáha, spolupracuje a vychádza si v ústrety. Sestričke Mirke som spomenula, že mám problémy s dýchaním a hneď mi uvoľnila miesto tak, aby som mala dostatok kyslíku.

Pani Kindernayová podstúpila operáciu sivého zákalu s implantáciou žltej monofokálnej šošovky s filtrom chrániacim sietnicu. Celý zákrok jej v NeoVízii preplatila zdravotná poisťovňa.

 

Pani Kindernayová so svojou ošetrujúcou lekárkou MUDr. Miriam Záhorcovou 

Vidím lepšie na krížovky

Duchov už konečne nevidím. Všetko okolo seba vnímam lepšie, jasnejšie, ostro. Dokonca rozoznám detailne aj ľudí v oknách v domoch oproti mne. Navyše, počas zákroku ani po ňom ma nebolelo naozaj vôbec nič. Nedokážem sa už síce hýbať ako za mlada, krížovky však lúštim bez okuliarov o stošesť. S novými očami sa cítim slobodnejšie a istejšie. Oveľa viac si vychutnávam svoje koníčky a zrazu vidím vôkol seba ešte krajší svet,“ prezrádza dáma, ktorá celú kliniku prežiarila svojim úsmevom.

„Dobrú náladu mám v sebe od kedy si pamätám. Mamička bola krčmárka, v pohostinstve nám vyhrávali cigáni a ja som spokojne sedávala pod cimbalom. Rada spievam, skladám básničky, maľujem. V živote sa treba radovať každý jeden deň. A viete čo je najlepšie? Za mlada mi všetci skladali komplimenty na oči, vraj som ich mala z celého okolia najkrajšie. Ja som dnes vďačná, že sú nielen krásne, ale najmä zdravé.“