Chcem sa objednať

Peter Antal (48) po vyšetrení v NeoVízii: „Slovenská oftalmológia predčí aj Kanadu.“

29.07.2014
Peter Antal (48) po vyšetrení v NeoVízii: „Slovenská oftalmológia predčí aj Kanadu.“

Emigroval do Kanady a za prvé zarobené peniaze podstúpil kontroverzný chirurgický zákrok s názvom radiálna keratotómia. Mínusové dioptrie do diaľky sa mu po operácii ešte zhoršili. Čo je horšie, kvôli nesprávne zvolenej metóde vidí dnes len na 20%. „S takým nadštandardne profesionálnym a ľudským prístupom som sa nikde na svete nestretol,“ hovorí Peter Antal, ktorý prišiel na vyšetrenie do NeoVízie priamo z Kanady.

 

 

Peter Antal (48) mal dvadsaťtri rokov, keď sa rozhodol, že odcestuje na pár týždňov do Kanady. „Veľa ľudí verí, že je tam lepšie ako na Slovensku. Dnes viem, že je to len pozlátko.“

Napriek neľahkým momentom, ktoré ako cudzinec za oceánom musel prekonať, rozhodnutie emigrovať nikdy neoľutoval. Spočiatku nevedel anglicky a chýbali mu peniaze. Prvú výplatu dostal za prácu na stavbe. Dodnes si vybavuje šikanu od Talianov a Portugalcov na pracovisku. Neskôr sa zamestnal vo firme na výrobu súčiastok do lietadiel. Práca ho bavila, spokojný bol aj so sumou na výplatnej páske. Všetko sa zmenilo v roku 1991, kedy sa za ušetrených 3 000 dolárov rozhodol podstúpiť zákrok s názvom radiálna keratotómia, pri ktorej chirurgovia vykonávali takzvané nárezy rohovky.

 

Operácia jeho stav ešte zhoršila

Lekári mu sľubovali vynikajúce výsledky. Pri vysokej mínusovej dioptrickej chybe (– 5 dioptrií a – 2 cylindre na pravom oku, – 7 dioptrií a – 2 cylindre na ľavom) Peter Antal ani chvíľu neváhal. Slabé videnie ho obmedzovalo v živote aj pri práci, preto sa rozhodol operáciu podstúpiť.

Krátko po zákroku mu lekári oznámili, že ak sa jeho zdravotný stav bude zhoršovať, hrozí mu transplantácia rohovky.

Po nevhodnom type zákroku sa mu dioptrická chyba nielen vrátila, dokonca sa mu zvýšila. Nárezy rohovky navyše poškodili rohovku priamo v centre. Dnes je takmer nepriehľadná a Peter Antal vidí len 20 – 30%.

Musel opustiť zamestnanie, ktoré miloval. Dnes mu zrak dovoľuje vykonávať iba prácu školníka. Nesťažuje sa. S pokorou v hlase konštatuje, že je za ňu vďačný, hoci je menej platená a takmer bez perspektívy.

„Dnes je zamračené, ale zajtra bude slnko", hovorí človek, ktorý sa pohybuje na veľmi tenkej hranici medzi svetlom a tmou. Myslí si, že keby v roku 1991 bol internet aspoň trošku dostupný, zákrok by nepodstúpil. Práve internet ho zachránil pred ďalším zákrokom, tzv. crosslinking, ktorý by v prípade jeho diagnózy nepomohol, iba viac uškodil. S rozčarovaním spomína na návštevy kanadskej kliniky, kde ho takmer nútili do zákroku. Klinika bola dokonca ochotná znížiť cenu zákroku, len aby ho pacient podstúpil.

 

Viacerí sklamaní pacienti

Na základe negatívnych prognóz a rapídneho zhoršenia zdravotného stavu sa Peter Antal rozhodol podať sťažnosť na lekársku komoru v Kanade. Do dnešného dňa čaká na odozvu. Dúfa, že               v budúcnosti vyhrá súdne pojednávanie a možné odškodné venuje ľuďom s podobným osudom. 

Najťažšie obdobie preňho nastalo, keď sa dozvedel, aký je v skutočnosti jeho problém závažný. Prehodnotil svoj život zo všetkých strán a prežil si aj obdobie beznádeje a zúfalstva. Pomohla mu hlavne rodina a "spolubojovníci", ktorí sa vzájomne podporujú na stránke www.rksurvivors.com, kde Peter pravidelne prispieva, radí a delí sa o svoje skúsenosti s ďalšími pacientmi.

 

NeoVíziu si našiel cez internet

Cez internet si prečítal článok o keratokonuse a zelenom zákale s lekárkou a chirurgičkou NeoVízie, MUDr. Adrianou Smorádkovou

„Pán Antal strávil u nás takmer tri hodiny. Podstúpil komplexné precízne vyšetrenie rohovky vrátane predného segmentu, topografie rohovky, optickej koherentnej tomografie a mnohých ďalších zobrazovacích metód. Dôkladne sme diagnostikovali stav celej jeho rohovky. Okrem toho sme počas meraní zistili, že trpí aj neliečeným zeleným zákalom. Ten mu v Kanade zdiagnostikovali už v januári, žiaľ vôbec ho neliečili a náš pacient dostal termín ďalšieho vyšetrenia až na september. Prekvapil nás postup kanadských kolegov, náš pacient potreboval nastaviť liečbu už oveľa skôr, v septembri mohlo byť neskoro. S liečebným postupom sme začali okamžite,“ reaguje špecialistka na rohovkovú chirurgiu.

V minulosti sa podľa nej radiálna keratotómia používala na zníženie mínusových dioptrických chýb s atigmatizmom. „Metóda však bola komplikovaná a ak ju chirurg vykonal nesprávne, niesla v sebe viac rizík ako prínosov. Výsledkom je vela nešťastných pacientov vo svete,” vysvetľuje

„Dioptrický stav nášho pacienta sa už bežnou metódou nedá napraviť. Nárezy rohovky, ktoré podstúpil v Kanade, celý povrch oka zjazvili a zakalili centrum rohovky. Jediná možnosť, ako mu prinavrátiť videnie, je transplantácia rohovky. Stav pána Antala sme konzultovali so špičkovým transplantačným centrom v Miláne, ktoré sa venuje transplantáciám rohoviek po radiálnych keratotómiach.“

Klinika, ktorú v Kanade nenájdem

Ťažko sa mi hľadajú slová vďaky za ochotu celej NeoVízie. Prijali ma, hoci bolo od začiatku jasné, že tu nepodstúpim žiadnu operačnú metódu. Som 25 rokov v Kanade, ale môžem smelo povedať, že s takýmto perfektne profesionálnym a nadštandardne ľudským prístupom od zdravotných sestier, cez lekárov až po recepčné som sa tam nikdy nestretol. A to som už navštívil nie jedného doktora. Spoznal som tu nesmierne ľudský, ochotný a obetavý tím. Ak by som ešte niekedy v živote musel podstúpiť operáciu očí (napríklad operáciu sivého zákalu),  absolvujem ju výlučne v NeoVízii. Moja najväčšia vďaka patrí MUDr. Smorádkovej. Je nielen očnou odborníčkou svetového formátu,  ale najmä skvelý hodnotný človek po ľudskej stránke. Rozumie tomu, že každý pacient je iný a vždy vie nájsť cestu, hoci nad rámec svojich povinností, aby mu pomohla. Toto dnes chýba väčšine lekárov. Také podrobne a odborne vyšetrenie, ako som podstúpil u pani doktorky, som nikdy nezažil.  Nakoniec sa chcem poďakovať celej organizácii vo vedení NeoVízie za jeho filozofiu pomoci pacientom a za to, že nie vždy je dôležitý iba finančný profit. V NeoVízii som nepodstúpil operáciu, aj tak mi venovali svoje rady, pomoc aj čas.  Ďakujem za ich Víziu, za to, že NeoVízia je "top notch eye clinic" nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. To, ako perfektne funguje, je jasným dôkazom toho, že manažment myslí v prvom rade na dobro pacienta. Som v Kanade viac ako 25 rokov, ale s takýmto krásnym postojom, som sa doteraz nestretol.“