Chcem sa objednať

Letná očná poradňa: Čakajú vás v lete dlhé hodiny za volantom?

21.07.2014
Letná očná poradňa: Čakajú vás v lete dlhé hodiny za volantom?

Chystáte sa tento rok na dovolenku vlastným autom? Ak máte pred sebou dlhé hodiny za volantom, venujte zvýšenú pozornosť svojim očiam. Práve unavený orgán zraku nás môže zradiť v tých najnevhodnejších momentoch.

 

NÁHRADNÉ DIOPTRICKÉ OKULIARE = SÚČASŤ POVINNEJ VÝBAVY

Náhradné dioptrické okuliare by mali byť povinnou súčasťou vašej cestovnej výbavy, pre prípad, že svoje stratíte, rozbijete, zabudnete. Pri letných aktivitách s dioptrickými okuliarmi na nose si dávajte pozor aj na úrazy.

Dioptrické sklá sú už dnes odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú pri pádoch ostré črepiny. Riziko úrazu však netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde z koňa sa plastový aj kovový rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet. V prípade profesionálnych i rekreačných športovcov oční chirurgovia ako trvalé riešenie odporúčajú napr. laserové odstránenie dioptrií. 

 

ZA VOLANTOM SA VYHNITE MODRÝM A  TMAVÝM SKLÁM

„Veľmi intenzívne zatmavené sklá (vhodné na slnečné dni) nie sú ideálne pri šoférovaní. Zhoršujú vnímanie kontrastu. Intenzita zatmavenia skiel by nemala byť väčšia ako 60 percent. Správne slnečné okuliare za volant majú mať hnedú farbu filtra. Vyhnite sa modrému zafarbeniu skiel, zhoršujú vnímanie červenej a zelenej až o 20-30%. Inak sa môže stať, že  v spleti všetkých vnemov, billboardov a svetiel vám za modrými sklami zanikne červený semafor. Naopak, žltá farba v okuliaroch môže pôsobiť takisto ako hmlovky na aute - zlepšujú viditeľnosť v hmle. Ideálne sú sklá s polarizačným efektom. Perfektne zlepšujú videnie po daždi na mokrej vozovke.“

 


OČIAM ZA VOLANTOM DOPRAJTE PRESTÁVKY

„Na dlhých cestách klesá opakovanými stereotypnými činnosťami pozornosť. Oči sa ľahšie unavia,  vnímanie sa zhoršuje u všetkých šoférov, nielen u príležitostných šoférov. Na dlhých cestách si preto robte raz za 1-2 hodiny krátke prestávky.  Prejdite sa okolo auta, natiahnite si telo, čerstvý vzduch prospieva aj unaveným očiam. Prekontrolujte si aj periférne videnie. Z periférie môže kedykoľvek vybehnúť cyklista z bočnej cesty či chodec na prechode. Auto na diaľnici valiace sa obrovskou rýchlosťou, ktoré sa vás chystá predbehnúť, si nemusíte všimnúť len kvôli poruche periférneho vnímania. Niektoré ochorenia periférne videnie ešte zhoršujú – napríklad zelený zákal, ktorého posledným štádiom je takzvané trubicové videnie. Keď si z rúk urobíte trubicu, pozriete cez ňu, vidíte len to, čo je pred vami, vôbec nič čo je na boku, vpravo, vľavo, hore, dole, v periférii. Ak spozorujete takýto stav, vyhľadajte  lekára. Odstráňte aj nálepky na prednom skle a rôzne visiace predmety zo spätného zrkadielka. Všetky obmedzujú periférne videnie. V našom zornom poli by nemali byť žiadne predmety, ktoré zhoršujú periférne videnie.


LETO A OČNÉ OPERÁCIE

V lete zvoľte femtolaser

„Laserové odstránenie dioptrií môžete bez problémov podstúpiť v júni, v júli aj v auguste. Mýtus, že v lete sa nerobia, už dávno neplatí. Pozor však na výber správnej metódy. Rozhodnite sa pre tú, pri ktorej vás chirurg zbaví dioptrií femtosekundovým laserom. Vďaka nemu neodstraňuje z oka povrch rohovky (epitel). Rohovka tak ostáva celistvá a chránená pred slnečným žiarením. Vyhnite sa metódam s použitím jedného, excimerového laseru, ktorý odstraňuje povrch rohovky. Vysoká koncentrácia UV žiarenia ho môže poškodiť, spôsobiť vznik zákalov rohovke a tým aj neostré videnie,“ vysvetľuje primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči.