Chcem sa objednať

Chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová po prvých operáciách presbyopie metódou Raindrop na Slovensku: „Sme nadšení tým, ako výborne vidia pacienti už na druhý deň.“

02.06.2014
Chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová po prvých operáciách presbyopie metódou Raindrop na Slovensku:  „Sme nadšení tým, ako výborne vidia pacienti už na druhý deň.“

„Je to úžasný pocit pracovať s metódou, ktorá dokáže zlepšiť životy pacientov a dať im novú slobodu vykonávať svoju prácu bez obmedzení. Raindrop je určená ľuďom, ktorí skutočne dobre nevidia a tento hendikep ich negatívne ovplyvňuje v profesionálnom aj v súkromnom živote,“ prezrádza John Kilcoyne, prezident kalifornskej spoločnosti Revision Optics, ktorá vyvinula unikátny implantát na odstránenie okuliarov na čítanie. V piatok 30. mája 2014 sa jeho tím zúčastnil historicky prvých zákrokov na Slovensku. Po Holandsku, Nemecku a Veľkej Británii sme sa tak stali ďalšou európskou krajinou, ktorá ponúka riešenie na odstránenie presbyopie – vekom podmieneného stavu, pri ktorom ľudia vo veku 45 + potrebujú okuliare na čítanie.

 

Malý zázrak pre ľudí vo veku 45 +

„Raindrop sme vytvorili pre aktívnych ľudí, ktorí v živote potrebujú slobodu.  Ak ste boli doteraz zvyknutí na dokonalý zrak na blízko, okuliare na čítanie vás po štyridsiatke môžu veľmi nepríjemne prekvapiť. Stačí, že na pracovnej ceste musíte prespať v novom hoteli a v sprche objavíte šampón a sprchový gél v rovnakých téglikoch. Presbyopik ich bez okuliarov nerozozná. Je úžasné sledovať reakcie pacientov po zákroku. Sú doslova v pozitívnom šoku. Hovoria o malom zázraku. Ráno ešte bez okuliarov neboli schopní prečítať v novinách ani titulky, po operácii opäť vidia na blízko ako kedysi. Výsledky sú skutočne nad očakávania,“ prezrádza prezident kalifornskej spoločnosti Revision Optics John Kilcoyne, ktorý spolu so svojim medzinárodným tímom asistoval mikrochirurgičke MUDr. Miriam Záhorcovej počas prvých šiestich operácií.

 

Presbyopia znepríjemňuje život rovnako ako vysoký krvný tlak

„Na oftalmologických kongresoch zaznela nedávno zaujímavá správa - presbyopia ovplyvňuje kvalitu života rovnako negatívne ako vysoký krvný tlak. Je to prekvapujúce zistenie, doteraz ju spoločnosť výrazne podceňovala. Čerstvých štyridsiatnikov trápi nespokojnosť s vlastným výzorom. Majú obavy, že ´starecké ´okuliare na čítanie upozorňujú na ich vek. Navyše, nevedia si zvyknúť na novú ´závislosť ´od okuliarov.  Ak na ne zabudnú, jednoducho nevidia. Sme hrdí na eleganciu celého procesu. My vyrobíme mini implantát, matka príroda zariadi zvyšok. Raindrop je pre ľudské oko taký prirodzený, že ho okamžite prijme ako svoju vlastnú súčasť,“ dopĺňa  riaditeľ Revision Optics pre región EMEA, Nicolas Parriaux.

Príbeh každého človeka s presbyopiou je podľa neho niečím výnimočný. „Spomínam si na Angličana - presbyopa, ktorý pracoval ako vedúci na stavbe. Každé ráno začínal poradou, najskôr musel skontrolovať papiere. Nasadil si okuliare, prečítal poznámky, zložil ich, dával pokyny kolegom a tak dookola. V Anglicku vošiel do platnosti zákon, na základe ktorého musí každý pracovník na stavbe nosiť ochranné okuliare. Zákon sa už nezaujíma o to, či daný zamestnanec nenosí aj okuliare na čítanie, ktoré musí neustále skladať. Pre spomínaného stavbyvedúceho bola metóda Raindrop doslova vykúpením,“ dodáva Nicolas.

 

NeoVízia bola jednoznačná voľba

„Novú spolupracujúcu kliniku vyberáme veľmi dôsledne. Najskôr sa dostatočne oboznámime s tímom chirurgov a s úrovňou samotného pracoviska. Hodnotíme každý detail kvality. Raindrop je prémiová metóda, naše meno preto spájame vždy s najlepšími klinikami v krajine. Vyžadujeme maximálne profesionálny prístup, entuziazmus, radosť z nových technológií a túžbu meniť životy pacientov k lepšiemu. Okamžite sme vedeli, že NeoVízia je vrámci Slovenska jediná možná voľba. Sústredí sa na najmodernejšie svetové metódy. Ako prvá priniesla na Slovensko operácie dioptrií femtosekundovým laserom, laserovú metódu SMILE, implantáciu fakických šošoviek ICL, laserové operácie sivého zákalu či hromadné implantovanie multifokálnych šošoviek. K tomu má vynikajúci tím skúsených očných chirurgov. Vybrali sme si najlepšie,“ dodáva John Kilcoyne.

Slovensko sa tak stalo po Holandsku, Nemecku a Veľkej Británii ďalšou európskou krajinou, ktorá ponúka riešenie na odstránenie okuliarov na čítanie.

Prvenstvo si dodnes drží Austrália, Japonsko a Singapur. „V Ázii je metóda veľmi žiadaná. Azijati sú zvyknutí čítať úplne na blízko, držať dokumenty, noviny či knihy úplne pod nosom. Možno preto je presbyopia na tomto kontinente taká rozšírená.“

 

V NeoVízii žije Raindropom celý tím

„Záleží nám na tom, aby sme mohli každému pacientovi ponúknuť dokonalé a šetrné riešenie jeho problému. U pacientov okolo 45.roku života sme doteraz nenachádzali veľa možností. Na odstránenie dioptrií femtosekundovým laserom už okuliare na čítanie vhodné neboli, na implantáciu multifokálnej šošovky metódou PRELEX si ešte museli počkať. Metóda Raindrop dokáže pomôcť práve tejto skupine,“ reaguje primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

Záštitu nad novou metódou zverilo vedenie kliniky do rúk MUDr. Miriam Záhorcovej. „Som hrdá, že NeoVízia priniesla na Slovensko opäť ďalšiu prevratnú svetovú metódu. Hoci som poznala všetky štúdie a skúsenosti zo zahraničných pracovísk, skutočne ma prekvapilo, ako vynikajúco čítali naši pacienti už druhý deň po implantácii Raindropu,“ prezrádza MUDr. Miriam Záhorcová, prvá slovenská očná chirurgička, ktorá zavádza mini implantáty v tvare dažďovej kvapky presbyopickým pacientom.

 

Slovensko – mexický tím

„Mala som úžasného konzultanta. Doktor Enrique Barragán Garza z mexickej kliniky Laser Ocular Hidalgo v Monterrey implantoval najviac raindropov na svete. Metóde sa už venuje  osem a pol roka. Vážim si, že mi odovzdal svoje skúsenosti.“

Juhoamerický mikrochirurg a medicínsky konzultant Revision Optics nešetril chválou na výkon slovenskej kolegyne. „Je veľmi ľahké zaučiť na metódu Raindrop lekárov ako doktorka Miram Záhorcová. Je to výnimočne šikovná chirurgička. Navyše, popri svojich dlhoročných skúsenostiach nemá problém počúvať. Je úžasné, keď máme na klinikách vo svete chirurgov ako Miriam, ktorým nechýba precíznosť, profesionala a vášeň k novým chirurgickým postupom.“