Chcem sa objednať

4.4.2014: Medzinárodný deň mrkvy pripomína pravdy a mýty o zraku

04.04.2014
4.4.2014:  Medzinárodný deň mrkvy pripomína pravdy a mýty o zraku

Štvrtý aprílový deň si svet pripomína pozitívne účinky oranžovej koreňovej zeleniny na ľudský organizmus. Na Medzinárodný deň mrkvy Očná klinika NeoVízia už druhý rok n vysvetľuje, prečo nám ani dve kilá mrkvy denne zrak nezlepšia. 

 

1.    Mrkva zlepší zrak – MÝTUS

Mnohí z nás od detstva veria, že dostatočná konzumácia mrkvy nám vylieči zrak. S dioptrickými chybami oka však konzumácia mrkvy nesúvisí. Mrkva je bohatá na vitamín A (podobne ako mlieko, syr, vajíčka), ktorý vyživuje sietnicu. Nepriamo tak pomáha kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu na sietnici. Podobnú službu nám robia aj ďalšie zrakové farbivá (flavonoidy, zeakxantín a luteín nachádzajúce sa v zelenej listovej zelenine a v kukurici). Tiež nenasýtené Omega 3 mastné kyseliny v rybom oleji.

2.    Modré oči sú citlivejšie na očné ochorenia ako tmavé – PRAVDA

Niektoré ochorenia sa vyskytujú štatisticky častejšie u bledých dúhoviek. Napríklad vekom podmienená degenerácia makuly (chronické ochorenie žltej škvrny, ktoré môže vyústiť do straty centrálneho videnia). Všetko súvisí s pigmentovým epitelom, ktorý sa nachádza v oku a zabezpečuje správnu výživu a metabolizmus oka. Pri bledých dúhovkách je ho menej.

 3.    Sivý zákal musí dozrieť, kým sa operuje – MÝTUS  

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju novou umelou.  Mýtus, že sivý zákal musí “dozrieť", kým sa operuje, už dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Operáciu neodďaľujte, podstúpte ju v prvom možnom termíne. Nenechajte sa odradiť informáciami, že na operáciu si pol rok počkáte. Zistite si, ktorá klinika má pre poistencov vašej zdravotnej poisťovne najskoršie termíny a užívajte si dokonalý zrak.

4.    Po operácii vám ostanú okuliare na čítanie – MÝTUS  

Pred operáciou sivého zákalu si po porade s lekárom sami vyberiete typ šošovky, ktorú vám očný chirurg implantuje do oka. S monofokálnou vás počas jedného zákroku zbaví zákalu aj dioptrií na jednu vzdialenosť. S torickou odstráni navyše astigmatizmus a s asferickou zdokonalí videnie za šera aj v tme. V prípade multifokálnej šošovky vás zbaví  zákalu, dioptrií na čítanie aj do diaľky. Po operácii sivého zákalu môžete vidieť úplne bez okuliarov a tak dobre, ako si to pamätáte z mladosti.

5.    Pozeranie do slnka spôsobuje slepotu – PRAVDA

Každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny, vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr pre videnie. V žiadnom prípade nepozerajte do slnka cielene a dlhodobo, ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. Výnimočne nebezpečné je zatmenie slnka, vydržíte sa doň pozerať dlhšie a nevnímate riziko.  

6.    Časté pozeranie televízie zhoršuje zrak – MÝTUS

Pozeranie televízie nespôsobuje žiadne výrazné problémy. Mali by ste však dodržiavať dve základné pravidlá- televízor mať vo vzdialenosti viac ako dva metre od očí a obrazovka by nemala byť jediným zdrojom svetla v miestnosti. Dnešné LCD monitory nevytvárajú žiadne škodlivé vyžarovanie. Staré televízne príjmače mali v porovnaní s dnešnými veľké elektromagnetické vyžarovanie, napriek tomu nepredstavovali vážnejšiu zdravotnú hrozbu.

7.    Práca s počítačom spôsobuje syndróm suchého oka – PRAVDA

Dlhodobá práca s počítačom bez pravidelných prestávok v klimatizovanej suchej miestnosti  môže skutočne spôsobiť syndróm suchého oka, ktorý sa prejavuje začervenaním, rezaním, pálením, pocitom piesku a cudzieho telesa v očiach, svetloplachosťou a pocitom únavy očí.  Zdravé oko je neustále pokryté slzným filmom, ktorý chráni povrch oka pred infekciami, vyživuje ho, odplavuje z jeho povrchu odumreté bunky a baktérie. Zaisťuje rovný povrch oka, čo je nevyhnutné pre ostré videnie.  Keď sa slzný film naruší, prestáva oko dostatočne chrániť  a oko osychá. Vrámci prevencie si robte pravidelné prestávky pri práci s počítačom.  

8.    Laserové operácie sú bolestivé – MÝTUS

Počas zákroku je bezbolestná každá metóda. Otázka bolestivosti nastáva až počas hojenia. Povrchové laserové metódy (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser), pri ktorých chirurg odstraňuje povrch rohovky, spôsobujú výraznejší stupeň bolesti. Prvé tri dni po zákroku epitel dorastá a tento moment je pre pacienta bolestivý. Pri najmodernejšom type laserových zákrokov typu NeoLASIK HD či NeoSMILE 3D s použitím femtosekundového laseru pacient po zákroku žiadnu bolesť necíti. Už večer v deň operácie môže čítať a pozerať televíziu. Na druhý deň pohodlne pracovať.

9.    Nesprávne dioptrie môžu spôsobiť vypadávanie vlasov – PRAVDA

Z nesprávne skorigovaných dioptrií môžu skutočne vypadávať vlasy. Oko sa extrémne namáha pri zaostrovaní obrazu, čím je dráždené veľké množstvo nervových vlákien. Celý komplikovaný proces na úrovni mozgu vedie k nadmernému vypadávaniu vlasov aj ochlpenia. Zrak je nutné správne skorigovať – okuliarmi, šošovkami alebo laserovou či vnútroočnou operáciou.

10.  Čítanie pri nedostatočnom osvetlení poškodzuje zrak – PRAVDA

Dlhodobé štúdie ukazujú, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia nosia častejšie mínusové dioptrie. Zdá sa teda, že určitá súvislosť medzi čítaním a okuliarmi naozaj existuje. Dlhodobá zvýšená námaha zaostrovacích svalov v oku pri čítaní môže spôsobovať zhoršovanie dioptrií. Tento stav sa však týka iba ľudí do 25 rokov. Nedostatočné osvetlenie pracovnej a čítacej plochy spôsobuje únavu očí.

11.  Adrenalínové športy môžu poškodiť zrak – PRAVDA

Niektoré typy športov sú pre oko skutočne nebezpečné – napríklad zoskoky typu bungee jump. Tie lekári neodporúčajú krátkozrakým športovcom. Oko je pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odtrhnutia sietnice.

12.  Zelený zákal končí slepotou – MÝTUS

Glaukóm je zákerný najmä pomalým a nepozorovaným priebehom. Na rozdiel od sivého zákalu, kedy je možné operáciou videnie prakticky dokonale obnoviť, sa dá pri liečbe zeleného zákalu chorobný proces iba zastaviť. Napriek tomu častá obava pacientov, že ochorenie končí slepotou, už dnes neplatí. Ak je pacient dostatočne disciplinovaný a dodržiava rady lekára, ochorenie je možné stabilizovať. Okrem vyšetrenia očného pozadia a vnútroočného tlaku pomáha oftalmológom pri včasnej diagnostike vyšetrenie s názvom OCT (optická koherentná tomografia). Prístroj umožňuje vidieť hlboko do očných štruktúr. Dokáže odhaliť ochorenia sietnice, glaukóm  a zmeny na zrakovom nerve v rannom štádiu.

13.  S kontaktnými šošovkami nechoďte do vody – PRAVDA

Kontaktné šošovky v spojení s vodou prinášajú značné  riziko. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či akantaméby. Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyty vo vode. Vo vodách, riekach, jazerách či horských potokoch sú prítomné aj nebezpečné mikroorganizmy akantaméby. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj oslepnutie. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky.