Chcem sa objednať

Český cestovateľ objavil nový ľudský druh

01.04.2014
Český cestovateľ objavil nový ľudský druh

Výzor príslušníkov kmeňa z ostrova Carrot Nikobar pripomína mrkvu. Okolo očí si maľujú biele škvrny a majú problémy so zrakom.

Pokožku aj vlasy majú sfarbenú na oranžovo. Na tvári im svietia biele koliečka pripomínajúce okuliare. Paradoxne, ich telo obsahuje veľké množství vitamínu A, no napriek tomu trpia problémami so zrakom.

 

 

Český cestovateľ Oskar David sa vybral tento rok v januári na dovolenku do Indie. Pri plavbe po blízkých ostrovoch narazil na málo prebádaný ostrovček Carrot Nikobar. Pri táborení ho vyrušili nárazy a zvláštne zvuky. „Vylliezol som zo stanu s baterkou a mieril do tváre zvláštnemu človeku. Bol celý oranžový a žmúril do svetla ako krtko. Snažil som sa mu pomôcť postaviť sa na nohy. Všimol som si, že sa drží lanka, ktoré vedie pod mojim stanom. Postavil sa, niečo zamrmlal a pokračoval ďalej. Vyzeral trochu ako obrovská ľudská mrkva.

David po svojom návrate vyhľadal uznávaného odborníka v oblasti etnológie. Vedci na základe jeho objavu potvrdili existenciu nového ľudského poddruhu rodu Homo.  Kvôli oranžovému zafarbeniu ho nazvali Homo sapiens carrotens. Príslušníci tohto rodu majú totiž okrem oranžového zafarbenia pokožky aj mierne oranžovakasté vlasy a na tvár si maľujú biele koliečka pripomínajúce okuliare. Paradoxom je, že napriek vysokému obsahu vitamínu A v ich tele trpia častými problémami so zrakom. Obľúbená mrkva sa tak dostáva do nových antropologických súvislostí. Homo sapiens carrotens sú s ňou totiž významne spätí.

 

Ako žije Homo sapiens carrotens

Domy si budujú pod zemou a dobre ich maskujú. Sú spojené sieťou podzemných tunelov, pri ich prechodoch však môže často dôjsť  k zrážkam a zraneniam. „Často sa stáva, že sa vrátia do iného bytu a ak je prázdny, kvôli zlému zraku si to aj niekoľko dní nevšimnú. V minulosti žili rodinným spôsobom života. Každý z nich mal svoj domov. Deti, ktoré ešte v prvých rokoch dobre vidia, ich uistili, že sú skutočne doma. Dnes ide skôr o osamelých jedincov. Dôvodom je slabý zrak. Opačné pohlavie sa stretáva iba náhodne. Rodiny sa rozpadli, lebo jej členovia sa jeden druhému stratili. Tento ľudský druh žiaľ aj kvôli zlému zraku vymiera,“ vysvetľuje prof. Rudolf Konvička z Katedry Koreňovej zeleniny Ponohospodárskej fakulty Univerzity Karlovej.

 Nový ľudský poddruh žije na ostrove Carrot Nikobar neďaleko Indie 

Živia sa pod zemou vypestovanými mrkvami

Základ jedálničku Homo sapiens carrotens tvorí vegetariánska strava, najmä koreňová zelenina. Pestujú špeciálny modifikovaný druh mrkve, ktorý obsahuje zvýšené množstvo vitamínu A. Farbivo obsiahnuté v tejto zelenine má vplyv na ich oranžové zafarbenie pokožky. Tieto "supermrkvy" rastú  v špeciálnych podzemných pestovateľských sadoch s pôdou výnimočne bohatou na živiny. V styku s inými rastlinami totiž veľmi často podliehajú pliesňam Penicilium carrotoidum a strácajú celú výživovú hodnotu.

 

Nádej na záchranu?

Základným problémom, ktorý im komplikuje život, je ich zrak. Dohodli sme sa preto  s očnými lekármi a vyslali sme do oblasti záchrannú misiu," prezdádza odborník. „Zatiaľ sme vyšetrili dvoch zástupcov Homo sapiens carrotens, obaja trpia sivým zákalom, ktorý je možné rýchlo operatívne odstrániť. Operácie absolvujú na klinikách DuoViez Praha a NeoVize Brno.“ Pomoc je ochotná poskytnúť aj bratislavská Očná klinika NeoVízia.

Viac informácií na www.denmrkve.cz 

 

Nástenné maľby objavené v podzených príbytkoch Homo sapiens Carrotens