Chcem sa objednať

Vykonali sme už 650 laserových operácií sivého zákalu!

27.02.2014
Vykonali sme už 650 laserových operácií sivého zákalu!

Bez skalpela a ostrých zákrokov. Výrazne skracuje pobyt pacienta na operačnej sále a znižuje viaceré riziká. To je laserová metóda odstránenia sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru LenSx, ktorú priniesli do Čiech a na Slovensko ako prvé naše očné kliniky.

„Laserovú operáciu sivého zákalu by som odporučil každému. Pre pacienta aj očného chirurga je jednoduchšia a bezpečnejšia. Laser skracuje pobyt na operačnej sále a znižuje riziká niektorých operačných krokov,“ prezrádza primár Očnej kliniky MUDr. Radovan Piovarči, ktorý ako prvý slovenský očný chirurg operuje sivý zákal pomocou femtolaseru. V apríli 2012 bol súčasťou štvorčlenného tímu chirurgov, ktorí vykonali prvú laserovú operáciu katarakty na našej klinike DuoVize Praha. Od januára 2013 využíva novú modernú metódu aj jeho tím Očnej kliniky NeoVízia Bratislava.Spolu s indikujúcimi lekárkami MUDr. Adrianou Smorádkovou, MUDr. Miriam Záhorcovou, MUDr. Petrou Schreinerovou, MUDr. Katarínou Sokolovou z NeoVízie a DuoVize „sme za ten čas  spolu na oboch klinikách odstránili sivý zákal femtolaserom 650 pacientom. Tešíme sa, že unikátne laserové operácie sivého zákalu na našej klinike vyhľadávajú okrem našich slovenských aj pacienti z Ruska, z Rakúska či z Maďarska. „Počas zimných olympijských hier k nám priletel na konzultáciu ohľadom laserovej metódy aj pacient z Ruska. Dozvedel sa o nás od svojho priateľa a nášho bývalého pacienta z Maďarska. Bola to pre nás obrovská česť, že vymenil svoju účasť na ZOH za konzultáciu na našej klinike,“ dodáva primár s úsmevom primár Piovarči.

 

Bez dotyku ľudskej ruky

Femtosekundový laser priniesol vnútroočným operáciám (napr. PRELEX) a operáciám sivého zákalu zvýšenú presnosť a precíznosť. Počas zákroku už nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené  manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel. Každá, hoci aj najnovšia a najšetrnejšia technológia, nie je obyčajne vhodná pre všetkých. Operácia sivého zákalu pomocou femtoskeundového laseru je ideálna pre pacientov, ktorí sa rozhodli pre nadštandardné multifokálne šošovky. Laser vytvorí  dokonalý centrovaný otvor v puzdre šošovky v zvolenej veľkosti tak, ako to žiadny chirurg nedokáže. Výskumy preukázali, že laser je v tomto kroku desať krát presnejší než človek. Vďaka tomu vie chirurg zabezpečiť presnú polohu vnútroočnej šošovky v oku. To je nevyhnutné pre zachovanie dlhodobého ostrého videnia najmä pri multifokálnych šošovkáchOdpadá tu riziko hoci aj toho najjemnejšieho posunutia, čím by sa mohla znížiť kvalita videnia.