Chcem sa objednať

Kongres ČSRKCH potvrdil najnovšie trendy v očnej chirurgii

28.05.2013
Kongres ČSRKCH potvrdil najnovšie trendy v očnej chirurgii

Tohtoročný prestížny kongres Českej spoločnosti pre refrakčnú a kataraktovú chirurgiu (24.-26.5.2013) sa venoval najväčším prínosom v súčasnej očnej chirurgii - 1. odstraňovanie dioptrií femtosekundovým laserom a implantáciou prémiových vnútroočných multifokálnych šošoviek. Diskutovanou témou bol prínos femtosekundového laseru pri implantácii keraringov pri diagnóze keratokonus. Trojica našich kliník NeoVízia Bratislava, NeoVize Brno a Duovize Praha prispela počas troch kongresových dní spolu 20 prednáškami.

Zástupcovia našich kliník NeoVízia Bratislava, NeoVize Brno a Duovize Praha na kongrese.

„Kongres ČSRKCH býva obohacujúcim česko - slovenským kongresom. Vymieňame si na ňom skúsenosti s prestížnymi českými očnými chirurgami a vzájomne sa informujeme o prínose najnovších technológií pre zdravotný stav pacienta," prezradila MUDr. Adriana Smorádková, ktorá na kongrese prednášala na tému „Implantácia keraringov pri keratokonuse s použitím femtosekundového laseru".
NeoVízia opäť prináša svetový trend. Precízne a šetrné implantácie keraringov pomocou femtosekundového laseru prinášajú pacientom s diagnózou keratokonus novú nádej na ešte lepšie videnie. „Keraringy dnes pomocou femtosekundového laseru implantujú špičkoví chirurgovia vo svete. Sme hrdí, že v NeoVízii máme pre pacientov k dispozícii ďalšiu technológiu na najvyššej svetovej úrovni," prezrádza MUDr. Adriana Smorádková - ktorá sa posledný februárový deň 2013 stala prvou ženou v slovenskej očnej chirurgii, ktorá implantuje keraringy pomocou femtosekundového laseru.

Keratokonus, degeneratívne ochorenie rohovky, trápi najčastejšie mladých pacientov vo veku dvadsať až tridsať rokov a postihuje približne 0,5% svetovej populácie. „V NeoVízii sme však prekvapení častejšími nálezmi. Záchytnosť na našej klinike je výrazne vyššia v porovnaní so svetovým priemerom. Tvorí zhruba 4% všetkých pacientov. Vysvetľujeme si to tým, že na naše pracovisko sa obracajú pacienti, ktorí nenašli riešenie svojich problémov inde. Priemerný vek indikovaných pacientov bol 37 rokov, pričom vek sa pohyboval v rozmedzí 12 až 69 rokov," dodáva MUDr. Smorádková.

Keraringy dokážu nahradiť alebo oddialiť transplantáciu rohovky, ktorá bola donedávna jedinou možnosťou pre pacientov s degenetarívnym ochorením rohovky s názvom keratokonus. „Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Po pár mesiacoch od implantácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus," vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje liečbe tohto ochorenia.
Od roku 2013 NeoVízia používa v implantácii keraringov ďalšiu inováciu - femtosekundový laser.
Použitie femtolaseru celý zákrok zrýchľuje, zabezpečuje ešte dokonalejšiu presnosť, bezpečnosť a jemnosť. Femtosekundový laser nahrádza prácu mechanického noža. Otvor do tunela rohovky, do ktorého implantujeme samotný keraring, vykonáva pri tejto metóde už iba laser. Rohovkový tunel je vďaka práci femtosekundového laseru VisuMax od Carl Zeiss dokonale presný vo viacerých rovinách. Takú presnosť ruka chirurga nezaručí," vymenúva výhody svetového postupu MUDr. Adriana Smorádková. Za najväčší prínos pre pacienta považuje ´extrémne zlepšenie videnia najmä pri vysokých dioptriách´.