Chcem sa objednať

Riasy ako Barbie

19.04.2013
Riasy ako Barbie

Najnovšie prípravky na rast a zhusťovanie mihalníc sľubujú efekt žmurkajúcej princeznej. Sú pre oči bezpečné? Skutočne fungujú? Čo v prípade, keď vám riasy nápadne padajú? V májovom vydaní mesačníka EMMA odpovedá na otázky o riasach očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

„Na európskom trhu dostať dnes veľké množstvo prípravkov na predlžovanie a zahusťovanie rias. Väčšinou obsahujú niektorú látku zo skupiny prostaglandínov. V očnom lekárstve sa používajú už dlhé roky očné kvapky s obsahom účinnej látky bimatoprost na zníženie vnútroočného tlaku pri liečbe zeleného zákalu. Počas ich užívania odhalili pacienti ich príjemný vedľajší účinok -dlhšie, tmavšie a hustejšie riasy. Na európskom trhu dnes nájdeme viaceré prípravky s nižšou koncentráciou týchto látok. Vo viacerých krajinách sveta prostanglandíny už schválili nielen na liečbu zeleného zákalu, ale aj na rast rias. Na Slovensku je látka bimatoprost stále evidovaná ako off - label. Ako prípravok na predlžovanie rias nie je u nás oficiálne schválená," informuje lekárka.

Predlžovacie ´zázraky´ nie sú pre každú
Hoci bezpečnost metódy už dávnejšie potvrdil americký Federálny úrad pre potraviny a liečív FDA, pred začiatkom použitia týchto prípravkov je dôležité očné vyšetrenie. „Potrebujeme zistiť, či žena netrpí chronickými očnými zápalmi či inými komplikáciami. Opatrné pri používaní látok na rast rias by mali byť najmä diabetičky s rozvinutým poškodením sietnice (diabetickou retinopatiou)."

Používajte len ku korienkom rias
Prípravok vo forme kvapiek sa nanáša iba ku korienkom rias. Pokiaľ dáma netrpí alergiou na prostaglandíny a kvapky sa nedostanú do oka, látka nemá na oko škodlivé účinky.
Dajte si však pozor na seriónosť výrobcu. Neodporúčame neznáme spoločnosti z krajín tretieho světa. Vždy si overte výrobcu a tiež to, či je prípravok schválený americkou FDA alebo európskou EMA.

Na čo upozorňuje vypadávanie mihalníc?
Očného lekára neraz vyhľadávajú ženy kvôli zvýšenému padaniu rias (tyv. madaróza). „Tu prípravky na ich rast neodporúčame. Mali by navštíviť alergológa alebo oftalmológa, pretože môže ísť o alergickú reakciu, chronický zápal okraja viečok (blefaritídu), dlhodobý vírusový alebo bakteriálny zápal korienkov rias. Alebo je nutné zmeniť značku kozmetiky. Vypadávanie mihalníc býva však aj signálom upozorňujúcim na skrytú dioptrickú chybu, ktorá nie je dobre skorigovaná. Tento stav môže spôsobovať nielen padanie mihalníc, ale aj častejší výskyt jačmeňa, vypadávanie vlasov v chumáčoch, z ktorého vznikajú až ohraničené plešiny. V týchto prípadoch je dôležité odstrániť príčinu (dioptrickými okuliarmi, kontaktnými šošovkami, alebo laserovou korekciou, dnes už najčastejšie pomocou šetrného femtosekundového laseru) a nie následok," radí MUDr. Záhorcová.