Chcem sa objednať

Američanka (19) takmer oslepla kvôli infekcii z kontaktných šošoviek

15.04.2013
Američanka (19) takmer oslepla kvôli infekcii z kontaktných šošoviek

Americké médiá priniesli v uplynulých dňoch správu o mladej študentke z Floridy, ktorá kvôli infekcii z kontaktných šošoviek takmer prišla o okoNebezpečná akantaméba prežíva vo vodách aj v puzdách od kontaktných šošoviek. MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia prezrádza všetko o malej "potvore", ktorá môže spôsobiť závažné zápaly a ospelnutie.

Medializovaný prípad Ashley Hyde (19) nie je v kruchoch očných lekárov žiadnou novinkou. Zápaly a infekcie spôsobené nesprávnym nosením kontaktných šošoviek však môžu vyústiť do úplnej straty videnia. Najnovší prípad sa odohral v meste Pembroke Pines na Floride. Mladá žena vyhľadala lekársku pomoc kvôli zápalu ľavého oka. Rozbor sterov potvrdil infekciu mikroorganizmom s názvom akantaméba.


Mikroorganizmus prežíva vo vode a v pôde, odtiaľ sa môže šíriť ďalej do prostredia. „Kontaktné šošovky v spojení s vodou prinášajú značné riziko. Vo vodách, v riekach, v jazerách či v horských potokoch prežívajú okrem mnohých baktérií, vírusov, chlamýdií či plesní aj nebezpečné akantaméby. Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyty vo vode. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj oslepnutie. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky," vystríha očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.
Parazit mladej Američanke spôsobil rozmazané videnie a podľa odborníkov musí teraz podstúpiť niekoľkomesačnú liečbu. V prípade, že používate kontaktné šošovky, dbajte na prísnu hygienu. Zo zdravotného hľadiska sú najbezpečnejšie jednodňové.

Práve pred letnou sezónou odporúčajú oční chirurgovia ako najbezpečnejšie riešenie laserové odstránenie dioptrií. Pomocou modernej šetrnej metódy s použitím femtosekundového laseru vás mikrochirurg zbaví dioptrií v priebehu pätnástich minút. Zákrok aj hojenie je bezbolestné, večer v deň operácie môžete sledovať televíziu a na druhý deň pohodlne pracovať.
Pozrite si video z laserovej operácie NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom hokejistu Dušana Pašeka alebo primára očnej kliniky MUDr. Radovana Piovarčiho, ktorý si nechal dioptrie odstrániť femtosekundovým laserom.