Spokojnosť pacientov:
Ktorý zákrok je pre mňa vhodný Koľko ma bude zákrok stáť? Koľko ušetrím s laserovou operáciou Chcel by som sa objednať

Američanka (19) takmer oslepla kvôli infekcii z kontaktných šošoviek
15.04.2013

Američanka (19) takmer oslepla kvôli infekcii z kontaktných šošoviek

Americké médiá priniesli v uplynulých dňoch správu o mladej študentke z Floridy, ktorá kvôli infekcii z kontaktných šošoviek takmer prišla o okoNebezpečná akantaméba prežíva vo vodách aj v puzdách od kontaktných šošoviek. MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia prezrádza všetko o malej "potvore", ktorá môže spôsobiť závažné zápaly a ospelnutie.

Medializovaný prípad Ashley Hyde (19) nie je v kruchoch očných lekárov žiadnou novinkou. Zápaly a infekcie spôsobené nesprávnym nosením kontaktných šošoviek však môžu vyústiť do úplnej straty videnia. Najnovší prípad sa odohral v meste Pembroke Pines na Floride. Mladá žena vyhľadala lekársku pomoc kvôli zápalu ľavého oka. Rozbor sterov potvrdil infekciu mikroorganizmom s názvom akantaméba.


Mikroorganizmus prežíva vo vode a v pôde, odtiaľ sa môže šíriť ďalej do prostredia. „Kontaktné šošovky v spojení s vodou prinášajú značné riziko. Vo vodách, v riekach, v jazerách či v horských potokoch prežívajú okrem mnohých baktérií, vírusov, chlamýdií či plesní aj nebezpečné akantaméby. Mikroorganizmus je vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyty vo vode. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj oslepnutie. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky," vystríha očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.
Parazit mladej Američanke spôsobil rozmazané videnie a podľa odborníkov musí teraz podstúpiť niekoľkomesačnú liečbu. V prípade, že používate kontaktné šošovky, dbajte na prísnu hygienu. Zo zdravotného hľadiska sú najbezpečnejšie jednodňové.

Práve pred letnou sezónou odporúčajú oční chirurgovia ako najbezpečnejšie riešenie laserové odstránenie dioptrií. Pomocou modernej šetrnej metódy s použitím femtosekundového laseru vás mikrochirurg zbaví dioptrií v priebehu pätnástich minút. Zákrok aj hojenie je bezbolestné, večer v deň operácie môžete sledovať televíziu a na druhý deň pohodlne pracovať.
Pozrite si video z laserovej operácie NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom hokejistu Dušana Pašeka alebo primára očnej kliniky MUDr. Radovana Piovarčiho, ktorý si nechal dioptrie odstrániť femtosekundovým laserom.


Online objednávka
Názory pacientov
Doporučené pacientmi
ISO Ověřená kvalita
Ušetrite čas aj peniaze! Potrebujete sa opýtať, objednať alebo sa poradiť? Zanechajte nám svoj ​​kontakt a my vám zavoláme späť.

Zavolajte mi naspäť Česká verzia stránok

icocs icopl icoen icode