Chcem sa objednať

Bezpečnosť na cestách závisí od dobrého videnia

05.04.2013
Bezpečnosť na cestách závisí od dobrého videnia

... upozorňuje znalec odboru cestnej dopravy Ján Borlok (59). V NeoVízii podstúpil operáciu sivého zákalu, pri ktorej sme mu implantovali multifokálne vnútroočné šošovky. Vďaka nim už nepotrebuje okuliare na čítanie ani do diaľky ani pri šoférovaní, ani pri posudzovaní vážnych dopravných prípadov.„Videl som veľmi zahmlene, akoby cez mliečne sklo. Za ostatné mesiace sa mi stav neustále zhoršoval. Pravidelne som mal nutkanie pretierať si oči, aby zahmlenie ustúpilo. To samozrejme nepomáhalo," spomína na obdobie pred operáciou sivého zákalu.
Ráno po operácii som sa zobudil presne o piatej. Videl som neuveriteľne ostro, úplne bez námahy. Od toľkého nadšenia som okamžite zobudil celý dom, aby videli, že konečne vidím. A ako perfektne! Svojmu okoliu stále hovorím, že si kúpim hasiaci prístroj. Vidím tak ostro, že sa obávam, že pri mojom pohľade vzbĺknu okolité redmety," vtipkuje dynamický človek, ktorému ´nové oči ´ pomôžu pri s počítačom a pri aktívnom oddychu. „Som veľmi aktívny typ človeka, robím všetko - bicyklujem, hrám tenis, jazdím na korčuliach, lyžujem."
Ostrý zrak však najviac ocení pri práci experta v cestnej doprave. Na dennom poriadku rieši vážne dopravné situácie a pripravuje posudky pri najvážnejších dopravných nehodách.
„Bezpečnosť na cestách je priamo závislá od videnia. Zhoršený zrak spomaľuje reakcie a pri dopravných nehodách ide neraz o zlomky sekundy. Vodič, ktorý zle vidí, nedokáže situáciu na ceste vyhodnotiť dostatočne včas. Pri prekážke zareaguje oneskorene, v praxi to znamená, že pri brzdení prejde navyše aj desiatky kilometrov. Veď pri rýchlosti 90 km / hod spravíte za jedinú sekundu 25 metrov. Predstavte si, čo spôsobí zhoršené videnie a hoci aj stotina sekundy...".
Na väčší rozhovor s naším pacientom, pánom Borlokom, sa môžete tešiť už za krátko.