Chcem sa objednať

ČSOB Bratislava Marathon: V treskúcej zime sme vyšetrili 700 športovcov

25.03.2013
ČSOB Bratislava Marathon: V treskúcej zime sme vyšetrili 700 športovcov

Teploty pod nulou a dokonca aj v Bratislave mierne sneženie. Tak vyzeralo počasie uplynulý víkend počas jednej z najväčších športových akcií hlavného mesta, ČSOB Bratislava Marathonu 2013. Napriek nepriaznivým „vonkajším faktorom" sa potvrdilo, že športový duch prekoná každú prekážku. Počas maratónskeho víkendu v Bratislave si na trati od Eurovei cez Staré Mesto a Ružinov zabehalo v rôznych maratónskych a bežeckých kategóriách vyše 7000 bežcov. Ide o rekordný počet účastníkov za všetky roky doterajších maratónov.

Rekordy lámala aj vyšetrovacia jednotka NeoVízie - „mini" klinika s tímom sestier a lekárov vyšetrila a skonzultovala očné problémy za štyri dni u takmer 700 športových nadšencov.
Z rozhovorom s bežcami sme zistili, že takmer 70% všetkých nositeľov dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek tieto „pomôcky" prekážajú nielen pri športe, ale aj pri práci aj v súkromí. Mnohí ocenili pokrok v oblasti technológií a bezbolestnosť a šetrnosť laserového odstraňovania dioptrií pomocou femtosekundového laseru.

Niektorí vyšetrení športovci neboli nikdy na očnom vyšetrení
Vyšetrili sme aj športovcov, ktorí sa spočiatku zdráhali s odôvodnením, že žiadnu dioptrickú chybu nemajú. Minimálne u dvadsiatich sme objavili dioptrie v rozmedzí od + 3 do - 1.5 dioptrie. Dodnes o svojej chybe nevedeli. Zhoršené nekorigované videnie však môže komplikovať nielen zdravotný stav človeka (bolesti hlavy, padanie vlasov...), predstavuje však aj výrazné riziko napríklad pri jazde za volantom.
Viac ako 15% športovcov, ktorí sa zastavili na našej „mini klinike" netušilo, aké dioptrie vôbec má. Niektorí si dokonca nepamätali, či niekedy živote vôbec boli na vyšetrení u očného lekára.

Maratón zabehol aj nadčený bežec, moderátor Sajfa.

Odhalili sme 5 prípadov keratokonusu - degeneratívneho ochorenia rohovky
Očné kontrolné prehliadky pritom netreba podceňovať - väčšina očných diagnóz nemá v počiatočnom štádiu žiadne príznaky. Očná preventívna prehliadka odhalí sivý a zelený zákal, dokonca aj niektoré typy nádorov či keratokonus - degeneratívne ochorenie rohovky, ktoré sa týka najmä mladších ročníkov - dvadsiatnikov či tridsiatnikov. Práve signály naznačujúce toto ochorenie diagnostikovala očná lekárka a chirurgička NeoVízie MUDr. Adriana Smorádková u piatich športovcov.
Viacerých vyšetrených sme upozornili na zvýšený vnútroočný tlak, ktorý môže byť jedným z ukazovateľov zeleného zákalu. Maratónci vo vekovej skupine nad 45 rokov ocenili najmä prínos laserových vnútroočných operácií a femtosekundového robota LenSx. Všetkým športovým víťazom aj zúčastneným srdečne blahoželáme.

Bezplatne vás vyšetríme aj 9. apríla na Dni otvorených dverí v NeoVízii
Nemohli ste sa zúčastniť ČSOB Bratislava Marathonu? Radi by ste podstúpili očný zákrok, máte však milión otázok a ocenili by ste rozhovor s lekárom? Už teraz si rezervujte popoludnie v utorok 9. apríla 2013, kedy v NeoVízii po prvý krát otvárame naše brány širokej verejnosti. Počas Dňa otvorených dverí od 14.00 - 18.00 môžete absolvovať bezplatný očný skríning, svoje očné problémy bezplatne konzultovať s našimi lekármi, prezrieť si naše vyšetrovne a operačné sály a vyhrať zaujímavé darčeky. Srdečne pozývame vás aj vašich najbližších.