Chcem sa objednať

Fotoreportáž z operačných sál: Ako vyzerá laserová operácia sivého zákalu

20.03.2013
Fotoreportáž z operačných sál:  Ako vyzerá laserová operácia sivého zákalu

Bezpečná, precízna, šetrná. Bez skalpelu a ostrých nástrojov. Desať krát presnejšia ako manuálne zákroky. Upravená na mieru vášho oka. Schopná odstrániť zákal, dioptrie aj astigmatizmus počas jediného výkonu. Taká je laserová operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru LenSx. Prevratná technológia, ktorú ponúka Očná klinika NeoVízia svojim pacientom, vnáša do chirurgie sivého zákalu úplne nové rozmery. Ako operáciu prežívali štyria pacienti, ktorí podstúpili laserovú operáciu sivého zákalu v utorok 19. marca 2013? Prečo sa rozhodli pre najmodernejšiu metódu a ako prežívali zákrok priamo na sále?

 

Igor Racík (56): „Som nadšencom lekárskeho pokroku"


„Vždy ma zaujímali pokrokové technológie a ´malé lekárske zázraky´. Laserová operácia sivého zákalu je najnovším svetovým trendom. Čítal som o tom, že zákroky pomocou laseru vykonávate od minulého roka na vašej pražskej klinike. Sivý zákal mi diagnostikovali pred rokom. Všetko som si naštudoval na internete. Skúmal som dostupné možnosti a objavil som, že existuje pokroková operácia, ktorá zaručuje absolútnu šetrnosť a precíznosť. ´Robot´ si dokáže presne vymerať a centrovať šošovku, takú presnosť pri manuálnom zákroku nikdy chirurg nedosiahne. Je to bezkonkurenčne najpokrokovejšia metóda, preto som neváhal. Občas môžeme investovať nielen do auta, ale aj do seba. Celý zákrok by som nazval slovom pohoda. Primár mi neustále vysvetľoval, čo sa deje, aký úkon je už za nami. Celý čas som sa cítil veľmi príjemne. Všade vnímate vľúdny prístup, pohodu a keď vnímate starostlivosť sestier a lekárov, neprežívate nervozitu. Jednoducho viete, že ste v dobrých rukách. Na čo sa najviac teším? Na to, že konečne výborne uvidím. Bude to skvelé, jedno oko bolo úplne neprehľadné a vnímal som to ako obrovský hendikep."

 

Anna Olexová (64): „Pre LenSx som sa rozhodla kvôli maximálnej presnosti"

„O najnovšej metóde operácie sivého zákalu, ktorú ponúka NeoVízia, som sa dozvedela
z časopisu. Cez internet som si všetko pozisťovala a neváhala som ani skundu. Chcela som pre seba to najlepšie - laserový výkon sivého zákalu s implantáciou multifokálnych šošoviek, aby som bez okuliarov videla na čítanie aj do diaľky.
Sivý zákal mi spôsoboval nejasné a zahmlené videnie. Na ulici som často nespoznávala známych a zažívala som trápne situácie. Teším sa, že konečne opäť ostro uvidím, nebudem stále hľadať, kam som zapatrošila okuliare a pocítim slobodu pohybu v prírode."

Valéria Martinovičová (88): „Zázraky, ktoré dnes dokáže očné lekárstvo."

„Desať rokov som odkladala operáciu sivého zákalu. Preto som sa rozhodla pre najmodernejšiu metódu. Vždy som mala toľko roboty, že som si na ňu nenašla čas. Zrazu v mojich 88 rokoch hovorím svojej rodine: Deti moje, veď ja som takmer oslepla. Už dobre nepočujem, no najväčším ľudským nešťastím je stratiť zrak. Podľa vyšetrení lekárky som už mala úplne zatvrdnutú šošovku. Nečudo, že som nevidela takmer nič. Samozrejme, že som lamentovala, prečo som nepodstúpila zákrok skôr. Operáciu v NeoVízii mi odporučila moja dcéra Ľudmila. Pred rokom tu podstúpila implantáciu multifokálnych šošoviek vidí vnikajúce bez okuliarov na čítanie aj do diaľky. Som vďačná dnešnej medicíne, že priniesla pacientov šetrnú a precíznu laserovú operáciu sivého zákalu. Som šťastná, že existuje klinika s úžasným, milým personálom, na ktorej vracajú zrak. Na čo sa najviac teším? Predsa na pohodlné čítanie mojich kníh o histórii a umení."

 

Miroslav Banyík (49): „Ocitnete sa vo vesmíre."


Operácia bola absolútna pohoda. Ako pacient ju zvládnete perfektne, vnímate len pohľady akoby z vesmíru. Personál kliniky bol od prvej minúty perfektný. Skvelá komunikácia s pacientom, profesionalita, odbornosť, organizácia, systém. A prečo som sa rozhodol pre LenSx? V prvom rade zákrok vykonáva laserový robot. Dnes je technika oveľa presnejšia ako ruky doktora. Nedovolil by som si ich podceniť, ale technológie sú dnes dokonalé presné a bezpečné. Teším sa na nový zrak. Donedávna som bol aj kvôli sivému zákalu veľmi citlivý na svetlo a slnko. Pri nočnom šoférovaní mi prekážalo rozmazané videnie a neostré reflektory protiidúcich vozidiel. Aj dioptrie na čítanie sa mi zhoršili. Ako prvý výlet s novými očami absolvujem jazdu autobusom do Paríža, na sedadle šoféra. Oči sú základ, preto mi nie je ľúto peňazí, ktoré som si za najnovšiu technológiu priplatil. Peniaze stále budú. Oči sa však nedajú vymeniť."

 

(Zľava: I. Racík, A. Olexová, primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči, V. Martinovičová, B. Banyík)