Chcem sa objednať

Kvôli kontaktným šošovkám prišla o oko

06.02.2013
Kvôli kontaktným šošovkám prišla o oko

Učiteľka matematiky z anglického mesta Essex Jacqueline Stone prišla o oko kvôli infekcii spôsobenej kontaktnou šošovkou. O prípade informuje v týchto dňoch väčšina britkých médií. Ako predchádzať nepríjemnostiam z kontaktných šošoviek, radí lekárka a chirurgička NeoVízie MUDr. Adriana Smorádková.


Cez víkend obletela médiá šokujúca správa o Angličanke Jacqueline Stone. Rozpadla sa jej očná buľva po tom, čo jej ľavé oko napadla hubová infekcia. Ani 17 mesiacov intenzívnej liečby nezabránilo najhoršiemu. Štyridsaťdva ročná obyvateľka Jacqueline podstúpila 22 operačných zákrokov. Prišla o 70 nervov, angickí oční chirurgovia jej nakoniec museli vyoperovať celé oko. Podľa odborníkov prišla päť minút po dvanástej, infekcia ju mohla aj zabiť.
Pôvodcom nákazy sú kontaktné šošovky, ktoré si objednala cez internet. Ich výrobca sľuboval, že v oku môžu byť nepretržite 24 hodín. "Šošovky boli nepohodlné, cítila som sa nesvoja," hovorí Jacqueline pre britský The Telegraph. Lekár jej odporučil očé kvapky, ktoré však nezabrali. Učiteľke matematiky sa začala rozpadávať očná buľva priamo na hodine pred žiakmi. Nakoniec jej diagnostikovali silnú hubovú infekciu. Prípad momentálne vyšetrujú. Firma, ktorá kontaktné šošovky vyrába, čelí obžalobe.
Ako je možné, že infekcia z konatkných šošoviek zašla až tak ďaleko a ako predchádzať rizikám spojeným s nosením šošoviek? Radí lekárka a chirurgička NeoVízie MUDr. Adriana Smorádková.

PROBLÉM 1: nevhodná veľkosť a zakryvenie kontaktnej šošovky
"Pri nosení kotaktných šošoviek čelíme viacerým problémom. V prvom rade veľa pacientov používa kontaktné šošovky s nesprávnym zakryvením. Pacienti neraz siahnu po šošovkách, ktoré na povrch oka dobre nesadnú. Ak je šošovka väčšia ako povrch oka, kĺže a dráždi spojovku aj rohovku. Takéto riziko hrozí najmä pri nákupe kontaktných šošoviek bez pravidelného vyšetrenia alebo cez internet."

PROBLÉM 2: 24 vs. 8 hodín v oku
"Na trhu dnes dostať 24-hodinové šošovky od mnohých výrobcov. Hoci spoločnosti tvrdia, že si ich môžete v oku ponechať skutočne celý deň, osobne to neodporúčam. Po ôsmych hodinách je dobré šošovku vybrať, aby si oči odýchli. Pri dlhšom sústavnom nosení veľmi trpí očná rohovka. Dostáva výživu z kyslíka, no ´udusená ´10 - 20 hodín pod šošovkou trpí jej nedostatkom."

PROBLÉM 3: Akantaméby, baktérie, kvasinky, vírusy
"Rohovka, ktorá je oslabená dlhodobým nosením kontaktných šošoviek a nedostatkom výživy z kyslíka, je veľmi náchylná na infekcie - baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či akantaméby. Navyše, vďaka kontaktnej šošovke je mikroorganizmus v dlhodobom kontakte s povrchom oka a rýchlejšie sa rozmnoží. Napríklad akantaméby spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj oslepnutie. Zdrojom akantaméb sú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky."

HYGIENA A NEOLASIK HD
Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky:
• dbajte na prísnu hygienu
• obmedzte čas nosenie ideálne na osem hodín denne
• prísne si vyberajte výrobcu
• dôležité sú tiež pravidelné očné prehliadky, na ktorých lekár skontroluje stav očnej rohovky

Najistejším riešením dioptrickej chyby je podľa očných lekárov a chirurgov laserové odstránenie pomocou v súčasnosti najprecíznejšej, najbezpečnejšej a bezbolestnej metódy NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom.