Chcem sa objednať

Pri práci na počítači si robte „očné prestávky“

27.11.2012
Pri práci na počítači si robte „očné prestávky“

Prekúrené miestnosti, dlhé hodiny práce za počítačom. Aj vy máte pocit suchých a unavených očí?
Robte si pravidelné prestávky a jednoduché očné cvičenia. Očná lekárka a chirurgička NeoVízie, MUDr. Adriana Smoráková, radí, ako dopriať očiam relax aj pri náročnej práci.


Syndróm suchého oka môže viesť k poškodeniu rohovky a spojovky. Podľa posledných prieskumov ňou trpí približne každý piaty pacient, ktorý navštívi očnú ambulanciu. Syndróm suchého oka vzniká dôsledkom nedostatočného zvlhčenia povrchu oka slzným filmom, čo následne vedie k vysychaniu rohovky a spojovky a ku vzniku rôznych príznakov typických pre toto ochorenie (pocit suchých očí, pocit piesku, cudzieho telieska, piesku či škriabania v oku, pocit unavených, červených očí, ťažkých, opuchnutých viečok, pocit svrbenia, pálenia, rezania). Slzný film sa skladá z 3 zložiek, medzi ktorými musí byť rovnováha (lipidová, mucinózna a vodná). V prípade narušenia rovnováhy týchto troch zložiek sa nevytvára plnohodnotný slzný film a vzniká syndrómu suchého oka. Prejavy suchého oka najlepšie zmiernia umelé slzy, ktoré dostane v lekárni.

Očné „prestávky"
Pri dlhodobej práci s počítačom sa každú hodinu vzdiaľte od monitora na 10 minút, pozerajte cez okno do diaľky a robte si svalové cvičenie očí. Očami sledujte obdĺžnik veľkosti 1m x 0,5m, pozerajte do všetkých krajných polôh pomysleného obdĺžnika, potom si zavrite oči a jemne si ich masírujte, použite umelé slzy 3-4 x počas 8 hodín.


Ako predchádzať očným problémom pri práci s počítačom

1. Vzdialenosť očí od obrazovky má byť 60-80 cm.
2. Horný okraj obrazovky má byť vo výške očí, nikdy nie vyššie. Optimálne mínus 10 stupňov od čiary priameho pohľadu pracovníka, sklon horného okraja obrazovky môže byť 10 stupňov smerom k pracovníkovi.
3. Obrazovka má byť podľa možnosti čo najplochšia (ideálne LCD), veľkosť „17" palcov.
4. Dostatočná frekvencia obnovy obrazu (frekvencia aspoň 75 Hz, ideálne 80-85 Hz).
5. Dostatočná veľkosť a farba písma (od 2,6 do 3,6 mm), ideálne tmavé znaky a svetlé pozadie (čierno-biela alebo modro-žltá kombinácia).
6. Minimálna úroveň jasu pozadia od 300 do 500 luxov (príliš tmavé pozadie môže spôsobovať problémy pri následnom čítaní dokumentov z bieleho papiera).
7. Nutnosť použitia filtrov u klasických obrazoviek (ochrana pred RTG žiarením, elektromagnetickým žiarením, pred vplyvom kladných iónov, pred pôsobením statického elektrického náboja).
8. Klávesnica má mať sklon 5-15 st., matný povrch a farbu dostatočne kontrastnú s farbou tlačidiel.
9. Správne uzemnenie elektrických zariadení, odstránenie nepotrebných elekrospotrebičov
10. Správne osvetlenie pracovného miesta, aby sa zamedzili odrazy z okolitých predmetov na obrazovku /správny rozptyl svetla/, odporúča sa celkové osvetlenie 300-500 Lx, ak na pracovisku pracujú starší ľudia až 1000 Lx. V prípade nutnosti použiť aj pracovné lampy.
11. Nábytok a steny by mali byť z materiálov, ktoré obmedzujú odraz a odlesk. Odporúča sa matný povrch, farba svetlosivá, svetlozelená alebo svetlohnedá.
12. Nevhodná je poloha PC oproti oknu a chrbtom k oknu. Okno by malo byť so žalúziami na reguláciu prichádzajúceho svetla.
13. Optimálna tepelno-vlhkostná mikroklíma, teplota vzduchu od 20 - 24 st., vlhkosť 30- 70 %