Pri práci na počítači si robte „očné prestávky“

27.11.2012
Pri práci na počítači si robte „očné prestávky“

Prekúrené miestnosti, dlhé hodiny práce za počítačom. Aj vy máte pocit suchých a unavených očí?
Robte si pravidelné prestávky a jednoduché očné cvičenia. Očná lekárka a chirurgička NeoVízie, MUDr. Adriana Smoráková, radí, ako dopriať očiam relax aj pri náročnej práci.


Syndróm suchého oka môže viesť k poškodeniu rohovky a spojovky. Podľa posledných prieskumov ňou trpí približne každý piaty pacient, ktorý navštívi očnú ambulanciu. Syndróm suchého oka vzniká dôsledkom nedostatočného zvlhčenia povrchu oka slzným filmom, čo následne vedie k vysychaniu rohovky a spojovky a ku vzniku rôznych príznakov typických pre toto ochorenie (pocit suchých očí, pocit piesku, cudzieho telieska, piesku či škriabania v oku, pocit unavených, červených očí, ťažkých, opuchnutých viečok, pocit svrbenia, pálenia, rezania). Slzný film sa skladá z 3 zložiek, medzi ktorými musí byť rovnováha (lipidová, mucinózna a vodná). V prípade narušenia rovnováhy týchto troch zložiek sa nevytvára plnohodnotný slzný film a vzniká syndrómu suchého oka. Prejavy suchého oka najlepšie zmiernia umelé slzy, ktoré dostane v lekárni.

Očné „prestávky"
Pri dlhodobej práci s počítačom sa každú hodinu vzdiaľte od monitora na 10 minút, pozerajte cez okno do diaľky a robte si svalové cvičenie očí. Očami sledujte obdĺžnik veľkosti 1m x 0,5m, pozerajte do všetkých krajných polôh pomysleného obdĺžnika, potom si zavrite oči a jemne si ich masírujte, použite umelé slzy 3-4 x počas 8 hodín.


Ako predchádzať očným problémom pri práci s počítačom

1. Vzdialenosť očí od obrazovky má byť 60-80 cm.
2. Horný okraj obrazovky má byť vo výške očí, nikdy nie vyššie. Optimálne mínus 10 stupňov od čiary priameho pohľadu pracovníka, sklon horného okraja obrazovky môže byť 10 stupňov smerom k pracovníkovi.
3. Obrazovka má byť podľa možnosti čo najplochšia (ideálne LCD), veľkosť „17" palcov.
4. Dostatočná frekvencia obnovy obrazu (frekvencia aspoň 75 Hz, ideálne 80-85 Hz).
5. Dostatočná veľkosť a farba písma (od 2,6 do 3,6 mm), ideálne tmavé znaky a svetlé pozadie (čierno-biela alebo modro-žltá kombinácia).
6. Minimálna úroveň jasu pozadia od 300 do 500 luxov (príliš tmavé pozadie môže spôsobovať problémy pri následnom čítaní dokumentov z bieleho papiera).
7. Nutnosť použitia filtrov u klasických obrazoviek (ochrana pred RTG žiarením, elektromagnetickým žiarením, pred vplyvom kladných iónov, pred pôsobením statického elektrického náboja).
8. Klávesnica má mať sklon 5-15 st., matný povrch a farbu dostatočne kontrastnú s farbou tlačidiel.
9. Správne uzemnenie elektrických zariadení, odstránenie nepotrebných elekrospotrebičov
10. Správne osvetlenie pracovného miesta, aby sa zamedzili odrazy z okolitých predmetov na obrazovku /správny rozptyl svetla/, odporúča sa celkové osvetlenie 300-500 Lx, ak na pracovisku pracujú starší ľudia až 1000 Lx. V prípade nutnosti použiť aj pracovné lampy.
11. Nábytok a steny by mali byť z materiálov, ktoré obmedzujú odraz a odlesk. Odporúča sa matný povrch, farba svetlosivá, svetlozelená alebo svetlohnedá.
12. Nevhodná je poloha PC oproti oknu a chrbtom k oknu. Okno by malo byť so žalúziami na reguláciu prichádzajúceho svetla.
13. Optimálna tepelno-vlhkostná mikroklíma, teplota vzduchu od 20 - 24 st., vlhkosť 30- 70 %