Chcem sa objednať

Režisér Jozef Bednárik po operácii sivého zákalu: Konečne uvidím na hercov!

14.11.2012
Režisér Jozef Bednárik po operácii sivého zákalu:  Konečne uvidím na hercov!

Videl som ako cez igelit, v lete sa mi pred očami premávala hmla," prezrádza obľúbený režisér Jozef Bednárik (65), ktorý podstúpil v NeoVízii operáciu sivého zákalu. Teší sa, že konečne uvidí poriadne na herečky. Tie zamdlievajú od strachu, že populárny „Béďo" s novým zrakom odhalí, aké sú staré a vráskavé.

Ťažkosti mi sivý zákal robil najmä pri práci. Keď som scénu kontroloval z dostatočnej blízkosti, všetko bolo v poriadku. Režisér však potrebuje sledovať dianie aj na diaľku. Z posledného radu som nedokázal rozpoznať, ktorý herec alternuje," opisuje problémy, ktoré mu spôsoboval sivý zákal pri práci.
Rozostrené videnie ho najviac potrápilo za slnečného počasia. „Videl som ako cez igelit, akoby som mal pred očami stále jemnú hmlu."
Mal pred operáciou zmiešané pocity? „Nemám rád, keď ma niečo obmedzuje. Preto sa ani nežením:-). V prípravovni pred operačnou sálou som sa cítil ´spútaný ´. Sedel som v operačnom ´obleku´ a čakal, čo sa bude diať. Dar zraku, ktorý dostanete, však všetko zatieni. Nové oči od primára Piovarčiho sú najväčšou radosťou mojich dní. Od prvého momentu na klinike som bol zároveň nesmierne pokojný. Všetko na mňa pôsobilo veľmi milo. Cítite tu vľúdne ľudské prijatie. Recepčné, sestričky, lekárky a sám primár vám dodajú obrovské množstvo guráže. Prihovoria sa vám ako dobrá mama či manželka. Páči sa mi pokoj, ktorý vládne na celej klinike. Vo filme z nemocničného prostredia vládne vždy chaos a zhon. Rovnaký ruch som čakaj aj na sále. Namiesto toho sa mi dostalo miloty, pokoja a pekných sestričiek. Veľmi sa mi páči, že lekárky aj sestričky používajú veľmi milé zdrobneniny. Namiesto oka máte očko, líčko, kvapôčky. Pôsobí to veľmi matersky," vyratúva dojmy zo zákroku sympatický divadelný a muzikálový režisér.


Už pred rokom sa stal pacientom petržalskej Očnej kliniky NeoVízia. Od ošetrujúcej lekárky MUDr. Petry Schreinerovej dostal ultimátum, že operáciu sivého zákalu musí absolvovať ešte tento rok. Očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči implantoval umelú vnútroočnú asferickú šošovku. Okrem odstránenia sivého zákalu mu šošovky zlepšia videnia za šera aj v noci.
Na čo sa s novými očami teší najviac?
„Doma mám štvormetrovú knižnicu. Najvyššia polica je vo výške štyroch metrov a posledné roky som voľným okom nedovidel ani na knihy. Musel si na ne zobrať ďalekohľad. Dnes už po operácii prvého oka vidím jasne na názvy. Tomu hovorím zázrak dnešnej medicíny. Najmä však konečne uvidím, ktorí herci alternujú," teší sa Béďo. Pár herečiek sa však z jeho orlieho zraku, naopak, neteší. „Včera mi volala pani Vašáryová a hovorí - Béďo, veď ty nás po operácii prvý krát normálne uvidíš a zistíš, aké sme staré a vráskavé. Uvidíme:-), doteraz pri sivom zákale vyzerali úžasne."

Čo je sivý zákal (katarakta)?
Katarakta znamená zníženú priehľadnosť, zakalenie, normálnej čírej očnej šošovky. Tá brání priechodu lúčov svetla na sietnicu. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky: máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí skreslený. Rýchlost zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace.

Operáciu uhrádza poisťovňa
Operácie sivého zákalu v NeoVízii kompletne preplácajú všetky zdravotné poisťovne.
Čo prepláca poisťovňa?
• kompletnú operáciu sivého zákalu
• žltú šošovku Alcon AcrySoft s filtrom chrániacim sietnicu
Čo si hradí pacient?
• nadštandradrné prémiové vnútroočné šošovky


Vyberte si svoju šošovku

Monofokálna šošovka - jednoohnisková vnútroočná šošovka okrem odstránenia sivého zákalu poskytuje aj perfektné videnie do diaľky.
Monofokálna torická šošovka - jednoohnisková vnútroočná šošovka okrem odstránenia sivého zákalu a astigmatizmu (nepravidelné zakrivenie rohovky) poskytuje aj perfektné videnie do diaľky.
Multifokálna šošovka - viacohnisková vnútroočná šošovka určená na korekciu sivého zákalu alebo presbyopie (starecká ďalekozrakosť). Zároveň umožňuje videnie do diaľky, na blízko i na strednú vzdialenosť
Multifokálna torická šošovka - viacohnisková vnútroočná šošovka určená na korekciu sivého zákalu alebo presbyopie (starecká ďalekozrakosť). Zároveň koriguje astigmatizmus, umožňuje videnie do diaľky, na blízko i na strednú vzdialenosť