Chcem sa objednať

Prednášala na Oxforde, dnes jej dôchodok nestačí ani na nájom.

16.10.2012
Prednášala na Oxforde, dnes jej dôchodok nestačí ani na nájom.

Očná klinika NeoVízia daruje pri príležitosti Svetového dňa zraku očnú operáciu niekomu, ktorú potrebuje, no z finančného hľadiska si ju nemôže dovoliť. Hlasujte za súťažné príbehy, každý hlasujúci môže vyhrať zľavy na laserové odstránenie dioptrií pomocou metódy NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom. Piaty príbeh je o Veronike (84). Už za socializmu vypracovala vlastnú pedagogickú metódu pre deti trpiace syndrómom nepokojného dieťaťa a deti so zajakavosťou. Prednášala na Oxforde a Sorbonne. Dnes jej dôchodok nestačí na kvalitné šošovky, ktoré by jej okrem odstránenia sivého zákalu vrátili aj videnie.

Moj príbeh: Jedna zo zakladateliek muzikoterapie na Slovensku, PhDr.Veronika Wohlandová prežila veľa zvratov. Keď sa ako dieťa presťahovala s rodinou a šiestimi súrodencami do Bratislavy, boli prenasledovaní vtedajším režimom. Otec Lajoss bol kostolník v kostole Najsvätejšej Trojice. „Rodičom záležalo na našom vzdelaní. Brat Štefan je primárom stomatológie, Marián zakladal na Slovensku bigbít a v začiatkoch pomáhal v kariére Marike Gombitovej. Jozef sa plavil na zaoceánskych lodiach ako hudobník, Imrich pôsobil ako právnik."
Pôvodne pracovala ako rehabilitačná sestra v Piešťanoch. „Po skončení štúdia psychológie som zvyšok života pracovala ako riaditeľka Pedagogicko-psychologických poradní." Už za socializmu vypracovala vlastnú pedagogickú metódu pre deti trpiace syndrómom nepokojného dieťaťa a deti so zajakavosťou. „Pomocou psychomotorických cvičení a muzikoterapie sme ich viedli k lepšej koncentrácii. Mojím cieľom bolo, aby tieto múdre deti našli svoje miesto v klasickej škole, nie v osobitnej, kde neraz končili."
Metódy Veroniky Wohlandovej chodili pozorovať návštevy z celého sveta. Za socializmu vďaka svojej vášni pre lepšie vzdelanie našich detí prednášala na univerzite v Oxforde aj na Sorbonne. Pochodila celý svet, jej publikácie dodnes nájdete v archíve oxfordskej univerzity. Metódy, ktorým základ dala práve Veronika Wohlandová, sa učia aj dnešní študenti Pedagogickej fakulty. Žiaľ, po desiatkach rokov v školstve a výskume má nízky dôchodok. Neraz ju už odpojili z elektrického prúdu, a často ku koncu mesiaca ráta centy, aby jej vyšli prostriedky na jedlo. Z rodinných dôvodov prišla o byt. Zo súrodencov žije už len Jozef a Imrich, tí však nemajú na ňu čas. Kvôli sivému zákalu a okuliarom do blízka zle vidí. Operácia sivého zákalu s kvalitnou vnútroočnou šošovkou by jej život veľmi skvalitnila.
Chcete, aby vyhral tento príbeh? Dajte mu svoj hlas TU a vyhrajte zľavy na laserové operácie metódou NeoLASIK HD