Chcem sa objednať

Reprezentant SR v skicrosse Tomáš Bartalsky: Zúčastní sa olympiáde 2014 v Soči vďaka NeoLASIKu?

07.09.2012
Reprezentant SR v skicrosse Tomáš Bartalsky: Zúčastní sa olympiáde 2014 v Soči vďaka NeoLASIKu?

Vo štvrtok 6. septembra 2012 podstúpil laserovú operáciu NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom reprezentant Slovenskej republiky v akrobatickom lyžovaní SkiCross, Tomáš Bartalský. „Teším sa na moment, keď sa koncom septembra prvý krát postavím na lyže s novými HD očami," prezradil český juniorský majster v skicrosse, ktorého k laserovej operácii inšpiroval bývalý tréner.

„Strach z operácie som vôbec necítil. Viac sa bojím zubára. Zákrok prebehol presne podľa mojich očakávaní - veľmi rýchlo a bezbolestne. Keďže sa venujem aj oblasti IT, z technologického hľadiska to bol pre mňa jedinečný zážitok. Nevedel som, čo čakať od excimerového a femtosekundového laseru. Bola to zaujímavá laserová šou :-). Primár Piovarči bol výborný. Na NeoVíziu som mal veľmi veľa odporúčaní. Presvedčilo ma aj to, že sám primár podstúpil zákrok, ktorý ponúka svojim pacientom," prezdrádza talentovaný reprezentant v skicrosse, ktorý je od roku 2006 oficiálnou olympijskou disciplínou. Kvôli adrenalínu a akrobacii patrí každoročne k najsledovanejším olympijským disciplínam.

Už sa teší na ľadovec
„Už večer v deň operácie som si zapol telku a zažil som prekvapenie vo full HD. Tak ostro som obraz hádam v živote nevidel."
Myšlienku na laserovú operáciu mu vnukol jeho bývalý tréner. „Bol si istý, že vďaka operácii sa mi zlepšia časy. Dlho som zvažoval zákrok. Kontaktné moje oči nezniesli, s dioptrickými okuliarmi sa pri akrobatickom lyžovaní neznesiete."
Tomáš si zvykol na pretekanie so zhoršeným videním. „Teším sa na moment, keď sa prvý raz postavím na lyže. Bude to koncom septembra na ľadovci. Verím, že mi nový HD zrak pomôže zlepšiť výsledky. Navyše, zlepší sa mi aj periférne videnie, ktoré je pri skicrosse kľúčové. Jazdíme štyria vedľa seba, musím si strážiť pozíciu. Pre NeoLASIK s femtosekundovým laserom som sa rozhodol aj preto, aby som sa priblížil účasti na ZOH 2014 v ruskom Soči."

Najlepšie Tomášove umiestnenia
Tomáš si vybojoval 1. miesto na Medzinárodných majstrovstvách ČR - juniori, 8. Miesto na Medzinárodných majstrovstvách ČR a 18. Miesto na Medzinárodných majstrovstvách sveta juniorov na Novom Zélande. Najbližšie ho v januári 2013 čaká účasť na RebBull Hatten Rallye v rakúskom St. Antone a v marci 2013 majstrovstvá sveta v nórskom Vosse.

Čo je SkiCross
SkiCross (známy tiež ako Skiecross alebo Skier-X) je typ lyžiarskych pretekov. Základ berie zo snowboardovej disciplíny SnowboardCross. Napriek tomu, že je to závod na čas, SkiCross patrí do akrobatického lyžovania, lebo na trati je veľa terénnych nerovností, ktoré su charakteristické pre akrobatické lyžovanie.
V kvalifikácii každý jazdec ide po umelo vybudovanej trati plnej terénnych nerovností ako skoky, vlny a klopené zákruty. Po kvalifikácii, 32 najrýchlejších jazdcov postupuje do KO rozjazdov (v každpm rozjazde sú 4 jazdci). Skupina štyroch jazdcov štartuje naraz, prvý dvaja jazdci v cieli postupujú do ďaľšieho kola. Na konci je finále a malé finále, ktoré určia pozície 1.-4. a 5.-8. mieste.Pretekári medzi sebou nemajú povolený vedomí kontakt počas rozjazdov. Každý úmyselný kontakt sa končí diskvalifikáciou jazdca z preteku.
Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zaradila SkiCross do kolotoča svetového poháru ako prírastok k disciplínam moguls a aerials.
Medzinárodný olympíjsky výbor rozhodol 28.novembra 2006 o zaradení SkiCrossu do olympijského programu pre ZOH 2010 vo Vancouveri. Premíerové olympíjske zlato v skicross získal švajčiar Michael Schmid a Kanaďanka Ashleigh McIvor.