Chcem sa objednať

Moje oči v Afrike

30.08.2012
Moje oči v Afrike

Novinár a cestovateľ Henrich Krejča sa pred pár dňami vrátil zo svojej milovanej milovanej Afriky. Čierny kontinent si prvý krát v živote užíval  bez okuliarov. Ako mu laserová operácia NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom zmenila pohodlei na cestách? "Som po operácii, prvýkrát v Afrike. Možno Vám to hneď nepríde, že už nenosíte okuliare. Ale počkajte si na ráno. Vtedy si to uvedomíte. Vstávate totiž s tým, že prvý pohľad patrí svitajúcemu slnku a stádu pakoňov a zebier na pastvine. Ten pohľad bol doteraz ako z Monetovho obrazu, plný farieb, no rozmazaných kriviek."

Čo človek potrebuje na to, aby sa konečne rozhodol zbaviť sa okuliarov? Prekonať strach a ísť na operáciu. Potrebuje samozrejme i úspory. Ale to, čo Vás najviac naštartuje pri rozhodovaní, je snáď cestovanie. A to hneď prvý deň na dovolenke.

S OKULIARMI NA CESTÁCH
Chcete si skočiť do morských vĺn? Nech sa páči, ale najprv si nájdite bezpečné miesto na pláži v piesku alebo na móle na uteráku, kde si položíte okuliare. Nezabudnite však, kde ste si ich položili, kde máte svoj uterák, aby ste ho „nevidiac" po pamäti našli. Ak niekto na Vás bude vo vode kričať, že: „Haló, hoďte mi prosím tú loptu! Čo ju nevidíte?", dám Vám radu, tvárte sa ako hluchonemý, lebo Vy ju fakt nevidíte. Dotyčnému to samozrejme vysvetlíte ťažko, najmä ak sa pozeráte po smere hlasu skutočne naňho. A keď vyjdete z vody, radšej pozerajte len do piesku, než niekoho neodzdravíte. Už by Vám nikdy nemusel zavolať. No a vo vode asi neuvidíte nič, keď tak len tiene, niekedy pripomínajúce žraloky. S najväčšou pravdepodobnosťou to žraloky nebudú, ale čo keď? Už asi nestihnete urobiť ani jeden plavecký záber.
Chcete urobiť dobrý záber objektívom fotoaparátu na hrad, dom či svoju drahú partnerku v bikinách? Najprv si utrite upotené dioptrické sklá a potom si zarazte rám okuliarov až do lebky, aby ste mohli mať kukátko foťáku čo najbližšie k oku. No teraz foťte! Dlho Vás to baviť nebude. Pot Vám vypáli obrysy okuliarov do tváre.
Odráža sa Vám hladina mora a vypaľuje Vám šošovku oka? Dajte si slnečné okuliare, ale prvý kameň na ceste patrí Vášmu palcu na nohe. Teda, patril.
A k tomu to večné hľadanie, kde som si okuliare položil. Na to nemusíte ísť ani na dovolenku, stačí si spomenúť na stovky rozmazaných rán, kedy ste okuliare ani za svet nevedeli nájsť, nevedeli, kde ste si ich večer položili. No a spomeňte si, ako ste potom zmeškali autobus, stretnutie v práci či prvé rande.
No poďme na môj milovaný čierny kontinent. Človek sa rozhodne pre množstvo vecí, ktoré mu zjednodušujú život. Väčšinou sa o to postará technika. Okuliare boli fantastický vynález. Zachránili mi priateľstvá, palce na nohe či lebku pred nárazom do stĺpu. Ale byť bez nich a vidieť ostro, to pochopí len okuliarnik so silnými dioptriami. Je to ako vyčistiť si pľúca od dechtu, pamäť od zlých zážitkov alebo vybehnúť na vrchol kopca ako za mladi. Ani tie „ ťapky" na nose, čo Vám držia brýle, Vám zrazu nevypaľujú nos.

AFRIKA HD
Som po operácii, prvýkrát v Afrike. Možno Vám to hneď nepríde, že už nenosíte okuliare. Ale počkajte si na ráno. Vtedy si to uvedomíte. Vstávate totiž s tým, že prvý pohľad patrí svitajúcemu slnku a stádu pakoňov a zebier na pastvine. Ten pohľad bol doteraz ako z Monetovho obrazu, plný farieb, no rozmazaných kriviek. Po tom, ako oči dostali naspäť svoju ostrosť, je to rajská fotografia s ostrými kontúrami žirafích krkov obžierajúcich akácie, stád slonov previazaných chobotmi a chvostami či vtákov marabu, s dlhými modelkovskými nohami, namočenými po kolená do mlák. Je to tiež sýty oranž ranného slnka cez otvorené levie tlamy. No a sú to i hory, ktorým môžem spočítať vrcholy, ba i obkresliť lomy skál. Prvý ranný pohľad je v džungli najdôležitejší. Prvý pohľad je ako prvý krok ráno z postele. Bez pomôcky, len s Vašimi očami. Je to ako byť súčasťou pradávnej, civilizáciou nedotknutej Afriky. A to ma blaží na duši.