Chcem sa objednať

PRAVDY A MÝTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH

13.08.2012
PRAVDY A MÝTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH

Premýšľate o laserovej operácii, no neboli ste ešte na predoperačnom vyšetrení a je takmer milión vecí, z ktorých máte strach? Prinášame vám prehľad najčastejších mýtov a poloprávd o laserových očných operáciách.

MÝTUS 1: Laserové operácie sú bolestivé
Počas zákroku je bezbolestná každá metóda. Otázka bolestivosti nastáva až počas hojenia. Povrchové laserové metódy (PRK, Lasek, epi-LASEK, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser), pri ktorých chirurg odstraňuje povrch rohovky, spôsobujú určitý stupeň bolesti. Prvé tri dni po zákroku epitel dorastá a tento moment je pre pacienta bolestivý. Pri najmodernejšom type laserových zákrokov s použitím femtolaseru pacient po zákroku žiadnu bolesť necíti. Už večer v deň operácie môže čítať a pozerať televíziu. Na druhý deň pohodlne pracovať.

MÝTUS 2:Dioptrie sa mi aj tak vrátia
Ako sa bude vaša očná chyba do budúcnosti vyvíjať, nie je schopný predvídať nikto na svete. Po laserovej operácii sa môže už natrvalo zastaviť, alebo môže naďalej rásť. Práve preto volia svetoví oční chirurgovia zákrok s použitím femtolaseru v 90% všetkých prípadov. Šetrná metóda umožňuje následné dolaserovanie. Viaceré slovenské očné kliniky poskytujú k zákrokom s femtolaserom doživotnú záruku. Znamená to, že ak sa vám v budúcnosti nižšia dioptrická chyba opäť objaví, dolaserovanie šetrnou metódou má už pacient bezplatne.

MÝTUS 3: Na laserovú operáciu môžem ísť až po dovŕšení 18 rokov
Pred rokom 2010, keď boli na Slovensku k dispozícii iba menej dokonalé laserové metódy typu PRK, doporučovali lekári čakať do dospelosti. Dôvodom bolo rizikové opakovanie zákroku v prípade, keď nastalo zhoršenie dioptrickej chyby. Vďaka metódam s použitím precízneho a bezpečného femtolaseru dnes oční chirurgovia operujú už deti od dvanásť rokov. Maximálna šetrnosť umožňuje pacientovi podstúpiť opätovnú laserovú korekciu kedykoľvek v priebehu života. Väčšina kliník poskytuje túto službu bezplatne.

MÝTUS 4: Musím počkať do pôrodu, v tehotenstve sa očné chyby zhoršujú
V priebehu tehotenstva a kojenia sa chyba zhorší približne u 20 % pacientok. U 80 % žien zostáva stabilná. Pri šetrných zákrokoch s použitím femtolaseru môžete v prípade zhoršenia dioptrickej chyby po pôrode podstúpiť reoperáciu na náklady očnej kliniky. Väčšina pracovísk túto záruku ponúka. Navyše, mechanická pevnosť oka po laserovom zákroku je dostatočná na to, aby vydržala aj ten najťažší pôrod.

MÝTUS 4: Doživotne si budem musieť kvapkať umelé slzy
Suchosť budete cítiť najmä po metódach PRK a LASEK. V prvej časti zákroku chirurg odstráni povrch rohovky v hrúbke asi 50 um. Práve epitelové bunky rohovky sa podieľajú na tvorbe slzného filmu. Epitel dorastá prvé štyri dni po zákroku, ale jeho bunky ešte niekoľko mesiacov nefungujú správne. Preto oko vysychá a pacient potrebuje umelé slzy. Pri šetrnej metóde s použitím femtolasera chirurg epitel neodstraňuje. Umelé slzy si kvapkáte do konca prvého mesiaca. Frekvencia, dĺžka a konkrétny prípravok môže byť u každého pacienta iný.