Chcem sa objednať

Vyznáte sa v laseroch?

02.08.2012
Vyznáte sa v laseroch?

Premýšľate o laserovej operácii, ste však unavení z rôznych metód, dezinformácií a cien? Kde nájdete najnižšiu cenu a najvyššiu kvalitu? Prinášame vám praktický prehľad faktov, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť.


Rok 1993 sprevádzalo v slovenskej očnej chirurgii obrovské nadšenie. Po piatich rokoch laserových operácií vo svete ich mohli konečne podstúpiť aj naši pacienti. „Lekári z laserových centier prežívali pocity eufórie a radosti. Kolegovia z ambulancií a oddelení boli skeptickí," spomína na obdobie spred dvadsiatich rokov očná lekárka a chirurgička z Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Adriana Smorádková. Plusové dioptrie ani cylindre sa neoperovali. Naopak, mínusové dioprie sa laserovali bez ohľadu na výšku. „Dnes vieme, že metódy PRK, LASEK či epi-LASEK sú vhodné len pri nižších chybách do - 4.5 dioptrií. Pacient najskôr podstúpil operáciu na jednom oku, po mesiaci - dvoch na druhom. Lasery deväťdesiatych rokov boli agresívnejšie, neraz tepelne poškodili povrch rohovky. Natrvalo na ňom vytvorili drobné jazvičky. Hojenie sprevádzala bolesť a citlivosť. Mnohí sa dušovali, že by operáciu nikdy viac nepodstúpili," dodáva MUDr. Smorádková.
Za štvrťstoročie praxe prešla laserová chirurgia obrovským vývojom. „Zdokonalili sa lasery, metódy, postupy. Vznikli nové, v precíznosti, presnosti, šetrnosti a bezbolestnosti na neporovnanie od minulých," prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave - Petržalke MUDr. Radovan Piovarči, priekopník laserových operácií s použitím femtosekundového laseru na Slovensku. Petržalské pracovisko udalo na Slovensku trend.
Mnohí príjmali inováciu s nevôľou. Celosvetovému trendu sa však nevyhli. Dnes ním operujú odborníci na piatich rôznych klinikách. Femtolaser zažíva svoj boom.

Vyberte si svoju metódu
Podstata každého laserového odstránenia dioptrií je v úprave hrúbky rohovky. Excimerový laser odparí časť tkaniva v stróme (tele) rohovky. Laser ju stenčí tak, aby pacient opäť získal dokonalé videnie. Rozdiel medzi jednotlivými metódami je v spôsobe, akým sa chirurg dostane do tela rohovky.

POVRCHOVÉ METÓDY
PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser
Chirurgovia najskôr invazívne odstránia povrch - epitel rohovky (mechanicky špachtľou pri PRK, 20% alkoholovým roztokom pri LASEKu, excimerovým laserom pri No touch). Následne vykonajú samotnú laserovú operáciu excimerovým laserom. Práve povrch rohovky predstavuje najhustejšie pokryté miesto nervovými zakončenia ľudského tela. Prvé tri dni po zákroku dorastá a tento moment je pre pacienta veľmi bolestivý. LASEK, epiLASEK, No touch laser, Super laser sú len iné názvy pre metódu PRK.

Vhodná pre pacientov
• so stabilizovanou dioptrickou chybou
• s nízkymi mínusovými dioptriami do - 4.5
• s tenkou rohovkou
Nevhodná pre pacientov
• s vyššími dioptriami (nad -4.5)
• s plusovými dioptrickými chybami
• s vyššími nárokmi na videnie za šera a v noci
Nevýhody
• dlhšia doba hojenia (3 až 4 dni)
• dlhšia doba ostrosti videnia (2 - 3 týždne po zákroku)
• bolestivosť (48 hodín od operácie cítia pacienti rôzny typ bolesti)
• dlhšia doba užívania kortikoidov v kvapkách (2 - 6 mesiacov po zákroku), čo zvyšuje riziko vzniku sivého a zeleného zákalu katarakty

HĹBKOVÉ METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERU
NeoLASIK HD, iLASIK, Z-LASIK, All laser LASIK
Metódu s použitím femtolaseru dnes volia svetoví aj českí oční chirurgovia v deväť z desať všetkých prípadov. V prvom kroku vytvorí operatér na povrchu oka pomocou femtosekundového laseru ochrannú lamelu (flap) so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým" okrajom. V druhom kroku ju jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej ju opäť „zaklopí". Zámok na okraji flapu sa uzamkne. Povrch rohovky ostáva neporušený, vďaka čomu je zákrok a pooperačný priebeh bezbolestný. Už pár hodín po operácii lamela pevne priľne k telu rohovky a postupne prirastie. Metóda s použitím femtolaseru je k očiam šetrná, precízna a bezpečná. Už večer v deň zákroku môžete čítať aj pozerať televíziu. Na druhý deň po operácii pohodlne pracujete.

Vhodná pre pacientov
• s vyššími dioptriami od + 5 až -13 dioptrií
• s astigmatizmom (porucha zakrivenia rohovky)
• pre deti od 10 rokov
• so stabilnou aj s nestabilnou dioptrickou chybou (možnosť reoperácie)
Nevhodná pre pacientov
s tenkou rohovkou
Nevýhody
vyššia cena v porovnaní s doterajšími povrchovými metódami