Chcem sa objednať

Na dovolenku šoférujte bezpečne

27.07.2012
Na dovolenku šoférujte bezpečne

Chystáte sa tento rok na dovolenku vlastným autom? Ak máte pred sebou dlhé hodiny za volantom, venujte zvýšenú pozornosť svojim očiam. Práve unavený orgán zraku nás môže zradiť v tých najnevhodnejších momentoch.

KAŽDÚ 1-2 HODINY SI ROBTE PRAVIDELNÉ PRESTÁVKY
„Na dlhých cestách klesá opakovanými stereotypnými činnosťami pozornosť. Oči sa ľahšie unavia, vnímanie sa zhoršuje u profesionálov aj u príležitostných šoférov," prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči. Na dlhých cestách odporúča robiť si prestávky raz za 1-2 hodiny. Krátka prechádzka, natiahnutie tela posilní pozornosť a prospeje aj unaveným očiam.

POZOR NA NÁLEPKY V ZORNOM POLI
Bezchybné periférne videnie nám pri šoférovaní môže zachrániť život. „Z periférie vybehne cyklista z bočnej cesty či chodec na prechode. Auto na diaľnici valiace sa obrovskou rýchlosťou, ktoré sa vás chystá predbehnúť, si nemusíte všimnúť len kvôli poruche periférneho vnímania. Niektoré ochorenia periférne videnie ešte zhoršujú. Príkladom je glaukóm, zelený zákal, ktorého posledným štádiom je takzvané trubicové videnie. Keď si z rúk urobíte trubicu, pozriete cez ňu, vidíte len to, čo je pred vami, vôbec nič čo je na boku, vpravo, vľavo, hore, dole v periférii. Ak spozorujete takýto stav, vyhľadajte lekára. Rizikové sú aj nálepky na prednom skle a rôzne visiace predmety zo spätného zrkadielka. Všetky obmedzujú periférne videnie. V našom zornom poli by nemali byť žiadne predmety, ktoré zhoršujú periférne videnie.

ZA VOLANTOM SA VYHNITE ODRÝM A VEĽMI TMAVÝM SKLÁM
Imidžovky, tmavé, svetlé, farebné. Aké sú najvhodnejšie za volant? „Zistilo sa, že farba skiel mení aj vzdialenosti schopnosti vnímania. Veľmi tmavé a veľmi silne intenzívne zatmavené sklá, ktoré sa používajú pri slnečných letných dňoch, nie sú vhodné pri šoférovaní. Zhoršujú vnímanie kontrastu a celkové videnie. Intenzita zatmavenia skiel by nemala byť väčšia ako 60 percent. Najlepšie a najkvalitnejšie šoférske okuliare majú hnedú farbu filtra. Vyhnite sa modrému zafarbeniu skiel, zhoršujú vnímanie červenej a zelenej až o 20-30%. Inak sa môže stať, že v spleti všetkých vnemov, billboardov a svetiel vám za modrými sklami zanikne červený semafor.
Naopak, žltá farba v okuliaroch môže pôsobiť takisto ako hmlovky na aute - zlepšujú viditeľnosť v hmle. Ideálne sú sklá s polarizačným efektom. Perfektne zlepšujú videnie po daždi na mokrej vozovke.

NIE STE FARBOSLEPÍ?
„Farbosleposť je veľmi silný výraz pre obrovskú škálu kombinácií poruchy vnímania alebo poruchy farbocitu. Aj ľudia s poruchou farbocitu môžu získať vodičské oprávnenie. Niektoré zhoršené vnímanie farieb nie je podstatné. Dôležité sú pri šoférovaní - červená, zelená a hlavne ich intenzívne odtiene. Niektoré poruchy farbocitu sú len veľmi jemné. Ide o genetické ochorenie, ktoré sa nedá liečiť. Mnohí vedia odčítavať, sú na to zvyknutí a vedia ako vnímať farby. Vedia, že farba, ktorú vnímajú, nie je v skutočnosti tá, ktorá v skutočnosti svieti. Dá sa s tým žiť, ale treba na to myslieť najmä pri šoférovaní.