Chcem sa objednať

Zaslúžilá umelkyňa Darinka Laščiaková (80) „Omladla som o viac než 30 rokov.“

12.04.2012
Zaslúžilá umelkyňa Darinka Laščiaková (80) „Omladla som o viac než 30 rokov.“

„Po operácii sa mi celkom rozjasnili oči. Je obdivuhodné, aké zázraky dnes dokážu robiť oční lekári," hovorí o operácii sivého zákalu v NeoVízii zaslúžila slovenská umelkyňa, kráľovná slovenského folklóru a držiteľka Krištáľového krídla za celoživotné krídlo, speváčka Darinka Laščiaková (80).

Srší energiou, dobrou náladou, optimizmom, ľudskosťou, láskou k spevu, slovenskému folklóru, k ľuďom a k životu... Jednu zo svojich piesní nám dokonca zaspievala aj na kontrole u lekárky a chirurgičky NeoVízie, MUDr. Adriany Smorádkovej.
Darinka Laščiaková (80) podstúpila v NeoVízii operáciu sivého zákalu. „V poslednej dobe som stále horšie videla do diaľky. Keď sa mi stav začal prudko zhoršovať, zašla som ku svojej kamarátke očnej lekárke. Pozná ma a vedela, že ma potrebuje trošku nastrašiť - vraj mám najvyšší čas na zákrok. Samozrejme, že som sa trošku bála. Neverila som tomu, že operácia skutočne nebolí. Primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarčí je však veľmi zlatý človek. Všetko mi vysvetlil a svojim prístupom ma neskutočne upokojil. Dokonca moje piesne pozná aj on aj jeho mamička," spomína rodáčka z oravského Tvrdošína, ktorá začínala ako redaktorka v niekdajšom Československom rozhlase, kde vytvorila nemalé množstvo relácií, ktoré mapujú tradičnú kultúru slovenského ľudu. Jednou z nich je aj cyklus "Hory, ľudia a pieseň", v ktorom poslucháčom poodkryla život ľudí z horských oblastí Slovenska.

Omladla som aspoň o 30 rokov
Na operačnom stole som sa cítila ako na ´dovolenke ´. Sestričkám hovorím - ´ako mi je tu dobre´, až sa všetky pustili do smiechu. Na sále bola úžasná nálada. V jednom momente nás musel prerušiť pán primár, operácia vraj začína. Počas zákroku ma informoval o každom kroku. Po pätnástich minútach sa ho pýtam - pán primár, kedy už konečne začneme? A on na to - Pani Laščiaková, práve sme skončili. Čo vám poviem, chcela som sa mu od radosti hodiť okolo krku. Zo sály som odchádzala šťastná a spokojná," spomína na moment zákroku držiteľka Krištáľového krídla 2010 za celoživotné dielo.
Pár dní po zákroku mi moja dcéra Marienka hovorí - Mami, tebe sa úplne rozjasnili oči. Máš ich veľké ako gaštany. Je to pravda. Sama mám pocit, že som po operácii minimálne o tridsať rokov omladla. Konečne už nemusím žmúriť, aby som dobre videla. Je priam obdivuhodné, aké zázraku dnes dokážu robiť oční lekári," priznáva pani Laščiaková, ktorá aj dnes aktívne vystupuje. „V kroji na javisku som dioptrické okuliare nikdy nemala. Po vystúpení mi však preťažené oči veľmi slzili. Keď som si ich nasadila v civile, zrazu ma nikto nespoznával," smeje sa klenot slovenského folklóru. „Vďaka operácii sivého zákalu v NeoVízii už vidím výborne do blízka aj do diaľky. Na klinike mi dali radosť zo života."