Chcem sa objednať

Pozvánka do „poetickej kaviarne“ - štvrtok 19. apríl 2012, 18.00

10.04.2012
Pozvánka do „poetickej kaviarne“  - štvrtok 19. apríl 2012, 18.00

Máte radi básne a netradičné výtvarné umenie? Prijmite vo štvrtok 19. apríla o 18.00
pozvanie do komornej poetickej kaviarne na recepcii Očnej kliniky NeoVízia. V priestoroch výstavy obrazov výtvarníčky, ilustrátorky, poetky a pacientky NeoVízie Márie Evy Trajterovej si vypočujete jej básne plné života v podaní moderátorky Idy Rapaičovej. Šálka dobrej kávy, komorné umelecké soirée a tombola s básnickými zbierkami. Tešíme sa na vás.

Maurícius, 9.12.2006
Priezračné ráno
na brehu zobúdzajúcej sa
pláže
belostnému piesku
zeleným palmám
v nich škriepiacemu sa
vtáctvu
bezmocným hviezdiciam
zabudnutým odlivom
vodným ježkom
a farebným rybkám káže
že príde horúci
slnečný deň
celý zo zlata...
a naozaj prišiel...
rozžiarený
vyslnený
povyzliekal všetky ženy
donaha

 

Výtvarníčka, ilustrátorka a poetka Mária Eva Trajterová, ktorej reliéfne ilustrácie dnes nájdete aj v MoMA Gallery v New Yorku, píše básne duálne - t.j. v čiernom tlačenom aj Breillovom písme.
K poézii ju priviedla starostlivosť nevidiacu mamu. „Nemala som čas tráviť dni maľovaním obrazov," spomína na náročné obdobie. „Tak som si aspoň na malé papieriky písala myšlienky, ktoré mi napadli počas dňa. Niekedy som sa zobudila o tretej nadránom a poznačila myšlienku, ktorú som neskôr dotvorila do básne. Keď mama zomrela, cítila som, že v rýchlosti života som s ňou nedokázala prežiť všetko, čo som chcela. Rozhodla som sa, že pre ňu napíšem knihu. Z úcty k nej a k ľuďom s podobným osudom."

Víťazka talianskej súťaže
Z lásky k mame sa zrodila výnimočná zbierka "Obrázky zo slov", kniha o žene a o jej vzťahu k životu. Výtvarníčka ju sama ilustrovala a venovala svojim priateľom, a raz pri návšteve aj priateľke z Talianska. O krátky čas jej známa nadšene volala, že v talianskom Turíne sa práve koná súťaž poézie Associazioni Culturali POESIA ATTIVA e UNIKORNO , Poesia Religiosa. Energická priateľka útlu knižku slovenskej výtvarníčky prihlásila. Spomedzi 74 autorov z celej Európskej únie ju Mária Eva Trajterová vyhrala. K pozvaniu do Talianska, ktoré nasledovalo, vyšla autobiografická zbierka poviedok Zrkadlenie doby, ktorú tam pokrstili.
Pozitívne ohlasy na jej prvú básnickú zbierku Máriu Evu Trajterovú posilnili v ďalšom tvorení. „Zbierku ´Nepokrč mi krídla, prosím´ venovanú mojej mame som už vydala v ´normálnom ´ aj v Breiilovom písme a podporilo ju aj Ministerstvo kultúry." nasledovala unikátna kniha z ciest po Francúzsku a Maruríciu v slovenčine, francúzštine a v Braillovom písme "Ako pristáť na Zemi". Počas pobytu v New Yorku sa zase zrodila prvá kniha básní u nás, ktorá bola realizovaná na jej podnet s čiernym textom aj Braillovým písmom synchrónne „New York 2009". Tento spôsob synchrónnej tlače bol potom úspešne použitý v roku 2010, pri "Kuchárskej knihe pre nevidiacich a slabozrakých". Týmto spôsobom bola vydaná aj posledná básnická zbierka v roku 2011, "Pre teba".