Chcem sa objednať

Tri čitateľky ZDRAVIA už vidia HD

05.04.2012
Tri čitateľky ZDRAVIA už vidia HD

Túžili sa zbaviť okuliarov. Napísali do mesačníka ZDRAVIE a ich príbehy nás zaujali natoľko, že sme im splnili sen. Vo štvrtok 29. marca 2012 podstúpili najmodernejšiu laserovú operáciu metódou NeoLASIK HD tri výherkyne - Kristína Javornická, Iveta Kosmačová a Mirka Chlebovcová. Ako prežívali samotný zákrok v NeoVízii a aké sú ich prvé pocity s novými očami?

„Cítila som sa ako v epizóde zo Startreku."
Kristína JAVORNICKÁ, študentka animovaného filmu, rokov,
Operatér: MUDr. Miriam Záhorcová, očná lekárka a chirurgička NeoVízie

„Cítim obrovské uvoľnenie, akoby som bola na dovolenke. Oddychujem," opisovala nám svoje pocity v prípravovni tesne pred operáciou študentka posledného ročníka animovaného filmu Filmovej fakulty VŠMU Kristína Javornická. „Všetci spolužiaci ma pred operáciou vystískali, vedúci magisterského projektu mi zapriali veľa šťastia. Volali mi rodičia, sestra písala z Viedne, že mi držia palce."
Sestrička Kristíne práve kvapkala anestetické kvapky, keď sa dynamická mladá filmárka rozrečnila.


Dievčatko, čo hľadá šťastie
„Momentálne pracujem na svojom absolventskom animovanom filme. Je veľmi náročný na predprípravu. Každú časť, ktorá sa má hýbať, kreslím osobitne a v počítači spájam do umelej kostry. Má postáv 16, je to drina. Každá musí byť z pohľadu spredu, z profilu, zozadu. Jednu sekundu tvorí až 25 obrázkov," opisuje nám prípravu filmu, ktorý možno čoskoro uvidíme na filmových festivaloch Kristína.
Pár minút pred tým, ako má vojsť na operačnú sálu, nám stihne ešte prerozprávať motív filmu. „Dej sa odohráva v priebehu troch dní. Dievčatko počas nich navštevuje v nemocnici svoju babičku. Na ceste zažíva problémy, keď je v tom od kúzelníka z neďalekého cirkusu priveje čarovný klobúk. Zázračne sa jej začne dariť. Začne veriť, že jej nový módny doplnok je magický. Na konci tretieho dňa ho vietor priveje späť kúzelníkovi. Dievčatko pochopí, že ho už nepotrebuje. Zisťuje, že na šťastie nepotrebujeme zázračné talizmany. Dokážeme si ho pričarovať sami či s pomocou iných."
Medzitým Kristína vchádza do sály a 20 minút je vonku. Už s HD očami. „Cítila som sa ako v epizóde zo Startreku. Už som len čakala, kedy ma teleportujú na vesmírnu loď. Femtosekundový laser mi pripomenul jednotlivé časti z môjho obľúbeného sci-fi seriálu. Druhý, excimerový, laser mi pripadal ako diskotéka, na ktorej sa stále menia farby. Počas zákroku sa mi strašne chcelo rozprávať a zdieľať svoje pocity s chirurgickým tímom. To som však nemohla, tak som aspoň stískala opicu. Veľmi si vážim skvelú spoluprácu celého tímu, to, ako ku mne pristupovala chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová a o každučkom kroku ma informovala. Bolo to presne ako na videách NeoVízie, ktoré som si pred zákrokom viackrát púšťala," spomína na zákrok Kristína.
„Po zákroku som prvé hodiny cítila jemné slzenie. Kamarátka mi na internáte púšťala hudbu a do toho rozprávala vtipy. Cítila som sa na meditačnej terapii. Už večer okolo 18.00 som výborne videla a ráno prišiel úplne nový deň. Všetci na internáte sa na mňa chodili pozerať."
Na čo sa s novými očami najviac teší?
„Na to, že si už nikdy nebudem musieť nasadiť na nos okuliare. A na slobodu v bazéne.
V detstve som profesionálne plávala, teším sa na vodu a na volejbal bez toho, aby sa mi zlomili drahé okuliare. Tiež na to, že mi už nikdy nič nespadne z očí, na to, že sa zobudím a nebudem musieť hľadať okuliare a v zime vidieť hmlu. A na to, ako nádherne vyniknú moje oči pod paletou 120 tieňov, ktoré som dostala ako darček od sestry."

 


„Mysleli sme si, že s mojim tupozrakým okom už nemám šancu."
Iveta KOSMAČOVÁ, študentka, 18 rokov, pochádza z prvých oficiálnych slovenských štvorčiat
Operatér: MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia

„Pred zákrokom som mala trochu obavy. Vedela som však, že som v tých najlepších rukách. Spolupráca s primárom bola vynikajúca. Krok po kroku mi hovoril, čo robí a čo ma čaká. Zákrok bol absolútne bezbolestný a príjemný. Dve hodiny po operácii som mala pocit piseku v očiach. Chvíľu som si pospala a večer som už necítila žiadne škriabanie. Pozerala som telku, na facebooku som zablahoželala všetkým Miroslavom. Už večer v deň operácie som videla perfektne," spomína Ivka na prvý deň zákroku.
Ivka mala jedno oko tupozraké. Už na druhý deň po zákroku sa z pôvodného 40%-tného videnia dostalo na 60% a v nasledujúcich dňoch sa jeho sila môže ešte zvyšovať. Druhé „zdravé" oko sa zbavilo dioptrií a už druhý deň videlo na 120%.
„Keď vyšla Ivka zo sály, neubránila som sa slzám. Snažila so sa ich potlačiť. Vedela som predsa, že je v tých najlepších rukách, operácia je najbezpečnejšia a najšetrnejšia spomedzi všetkých, ale aj tak som s napätím čakala na moment, kým vyjde zo sály. Nič ju nebolelo ani nebolí," prezrádza Iveta Kosmačová staršia, Ivkina mama a zároveň mama prvých oficiálnych slovenských štvorčiat. „Sme veľmi šťastní. Všetko od Ivkiných vyšetrení v NeoVízii až po samotnú operáciu bolo pre mňa veľmi dojímavé. Mysleli sme si, že Ivke už nie je pomoci, keď má oko tupozraké. Dlhé roky sme o tomto probléme pritom netušili. Bola som presvedčená, že ´iba ´nevidí do diaľky, že je krátkozraká. Hovorili mi, že ak sa do jej dvanástich rokov stav neupraví, náprava tupozrakosti už možná nebude. Dnes sme NeoVízii a časopisu ZDRAVIE sme za túto súťaž nevýslovne vďační."
Operáciu najmodernejšou laserovou metódou NeoLASIK HD pôvodne vysnívala svojim synom, keďže vysokými dioptriami trpia najviac spomedzi súrodencov. Predoperačné vyšetrenia však ukázali, že obaja nie sú na zákrok vhodní kandidáti. Daniel, ktorý má najsilnejšie dioptrie podstúpi budúci rok v NeoVízii implantáciu vnútroočnej šošovky. Vhodnou kandidátkou sa ukázala ich sestra Iveta. „Teším sa, že konečne skvele uvidím a nebudem už musieť nosiť okuliare. Teším sa na leto, kúpanie a prázdniny s novými očami."

 

„Ďakujem za skvelý ľudský prístup!"
Miroslava CHLEBOVCOVÁ, učiteľka v materskej škôlke a modelka
Operatér: MUDr. Miriam Záhorcová, očná lekárka a chirurgička NeoVízie

Na tretí deň po operácii nám Mirka poslala tento email. „Cestou domov som premýšľala nad tým, aké krásne je dostať v živote druhú ´očnú ´ šancu. Pozerala som von oknom z auta a uvedomila si, aké šťastie ma postretlo, koľko skvelých ľudí sa o mňa na klinike postaralo. Prístup lekárky a chirurgičky MUDr. Miriam Záhorcovej, celého operačného tímu a všetkých zamestnancov NeoVízie bol vysoko profesionálny a ľudský. Je úžasné dívať sa vlastnými očami na všetko. Často sa pristihnem pritom ako hľadám okuliare, alebo si povzdychnem: Už idem spať, a musím si dať dole šošovky, lebo perfektne vidím! A potom mi dôjde, že nič také nie je potrebné, pretože vidím ostro vďaka NeoVízii. Je to krásny pocit, som šíriteľom tejto skvelej skúseností v mojom okolí."