Chcem sa objednať

V NeoVízii si môžete pozrieť unikátnu výstavu „dotykových“ obrazov

02.04.2012
V NeoVízii si môžete pozrieť unikátnu výstavu „dotykových“ obrazov

Živé farby, postavy ľudských tiel, úryvky básní a ich preklad do Braillovho písma. To všetko objavíte v originálnych obrazoch pre vidiacich aj nevidiacich výtvarníčky, ilustrátorky, poetky a pacientky NeoVízie Márie Evy Trajterovej. Pomocou hmatových ilustrácii si môžu ich krásu vychutnať aj ľudia, ktorí by obrazy nikdy nevideli. Nezvyčajnú výstavu si môžete v NeoVízii pozrieť od pondelka 2. apríla 2012 do 30. júna 2012.


„Mala som pocit, že básne sa už dnes nenosia. Preto som sa rozhodla písať ich pre tých, ktorí po nich túžia a potrebujú ich. Nevidiaci človek je omnoho vnímavejší k slovu a najmä v básňach." Aby Mária Eva Trajterová dokonale prepojila dva typy umenia, ktoré ju vystihujú, začala básne vpisovať do svojich obrazov. ´Normálnym´aj Braillovym písmom.

Ťažké umelecké začiatky
Umelecké začiatky maliarky, ilustrátorky a poetky, ktorej reliéfne ilustrácie dnes nájdete aj v MoMA Gallery v New Yorku, boli zložité. „Môj otec bol špičkový pilot a vojnový stíhač. Z toho potom pre mňa vyplynuli určité ťažkosti. Tak som začala chodiť popri práci na súkromné hodiny k akademickému maliarovi Milanovi Laluhovi. Učil ma to, čo svojich študentov z vysokej školy."
V roku 1969 prvý krát spoznávala krásy Paríža a vzácnych zbierok jeho galérií. Premýšľala, že sa do Československa už viac nevráti, no mala pocit, že ona je doma správne a raz sa doba určite zmení. Len neodhadla čas. Pretrpela obdobie, ktoré neprialo nekonformným umelcom. Až v roku 1990 na Baštovej ulici viedla galériu, ktorá prijala všetkých, ktorým režim pred ´89-tym bránil z rôznych dôvodov vystavovať. Odvtedy išla svojou slobodnou cestou umelca, tvoriaceho s veľkým porozumením pre všetko čo je ľudské.

Poézia pre nevidiacich
Medzníkom v jej tvorbe bola starostlivosť o nevidiacu mamu. „Nemala som čas tráviť dni maľovaním obrazov," spomína na náročné obdobie. „Tak som si aspoň na malé papieriky písala myšlienky, ktoré mi napadli počas dňa. Niekedy som sa zobudila o tretej nadránom a poznačila myšlienku, ktorú som neskôr dotvorila do básne. Keď mama zomrela, cítila som, že v rýchlosti života som s ňou nedokázala prežiť všetko, čo som chcela. Rozhodla som sa, že pre ňu napíšem knihu. Z úcty k nej a k ľuďom s podobným osudom."

Víťazka talianskej súťaže
Z lásky k mame sa zrodila výnimočná zbierka "Obrázky zo slov", kniha o žene a o jej vzťahu k životu. Výtvarníčka ju sama ilustrovala a venovala svojim priateľom, a raz pri návšteve aj priateľke z Talianska. O krátky čas jej známa nadšene volala, že v talianskom Turíne sa práve koná súťaž poézie Associazioni Culturali POESIA ATTIVA e UNIKORNO , Poesia Religiosa. Energická priateľka útlu knižku slovenskej výtvarníčky prihlásila. Spomedzi 74 autorov z celej Európskej únie ju Mária Eva Trajterová vyhrala. K pozvaniu do Talianska, ktoré nasledovalo, vyšla autobiografická zbierka poviedok Zrkadlenie doby, ktorú tam pokrstili.
Pozitívne ohlasy na jej prvú básnickú zbierku Máriu Evu Trajterovú posilnili v ďalšom tvorení. „Zbierku ´Nepokrč mi krídla, prosím´ venovanú mojej mame som už vydala v ´normálnom ´ aj v Breiilovom písme a podporilo ju aj Ministerstvo kultúry." nasledovala unikátna kniha z ciest po Francúzsku a Maruríciu v slovenčine, francúzštine a v Braillovom písme "Ako pristáť na Zemi". Počas pobytu v New Yorku sa zase zrodila prvá kniha básní u nás, ktorá bola realizovaná na jej podnet s čiernym textom aj Braillovým písmom synchrónne „New York 2009". Tento spôsob synchrónnej tlače bol potom úspešne použitý v roku 2010, pri "Kuchárskej knihe pre nevidiacich a slabozrakých". Týmto spôsobom bola vydaná aj posledná básnická zbierka v roku 2011, "Pre teba".

Soirée 12.apríla 2012
Výstavu Márie Evy Trajterovej v NeoVízii si môžete pozrieť do 30. júna 2012. Jej básne si môžete prísť vypočuť na poetické soirée priamo do priestorov našej kliniky vo štvrtok 12. apríla 2012 o 18.00.