Chcem sa objednať

„Animované filmy budem tvoriť s HD očami“

16.03.2012
„Animované filmy budem tvoriť s HD očami“

Bola som práve škole, prerokovávali sme môj hlavný magisterský predmet. Nikdy v živote som tak nevýskala, bolo ma počuť na všetkých chodbách. Spolužiaci si mysleli, že mi oznámili miliónovú výhru. Oslávili to so mnou všetci z Katedry animovanej tvorby. Vrátnička mi požičiavala líčidlá, lebo sa mi od plaču šťastia roztiekla špirála. Všetkým som sa chválila, profesori mi gratulovali a stískali ma. Prežíva to so mnou celá Filmová fakulta VŠMU," spomína si talentovaná budúca tvorkyňa animovaných filmov.

Toto je príbeh, na základe ktorého sme Kristínu vybrali.

Keď som v televízii uvidela reklamu na túto súťaž, nemohla som uveriť a veľmi som sa potešila. Hneď na druhý deň som si váš časopis kúpila. Na intráku nemám televízor, takže to bola naozaj obrovská náhoda. Študujem odbor, pri ktorom som v neustálom strese, aby som všetko postíhala a často krát strácam pocit okolitého sveta.
Ale späť k téme. Okuliare som začal nosiť v 5. triede na základnej škole. Vtedy smerom zo školy domov som sa mamy spýtala, či aj ona vidí všetko rozmazane. Druhý deň som si rozbila pri plaveckom tréningu nos, pretože som neodhadla vzdialenosť okraja dráhy. Po „ošetrení" nosa som cestovala ku očnej, ktorá mi predpísala rovno 3-ky dioptrie. Povedala som si, fasa, okuliare, zmena (a samozrejme som videla ako jastrab). Ale po mnohých rokoch nosenia, krutého lámania rámu, keďže som bola huncút - neposed, doškriabaných skiel, som po prvý krát vyskúšala šošovky. Kúpila som si ich za svoju prvú výplatu v tretej robote (v nej som mala po prvý krát normálny plat, z ktorého sa dalo kúpiť aj dačo pre seba). To som už bola po štúdiu na strednej škole a poviem vám, krajší zážitok som v živote nemala. Asi okrem toho dňa, keď mi povedali, že ma príjmu na vysokú školu mojich snov. Vtedy som už nosila -6.5 dioptrie a mávala bolesti hlavy. Na strednej som kvôli tomu necvičila, očná povedala, že je to kvôli vysokým dioptriám a zvýšenému očnému tlaku.
V súčasnosti migrény nemávam, iba keď zrak preťažím. Šošovky nosím stále. Nie je nič krajšie, ako dívať sa na svet „vlastnými" očami a nie prostredníctvom skiel. Tí, čo neboli fakt „slepí", čo keď im spadli a odkotúľali sa okuliare, si mysleli, že sú total v koncoch a pichlo ich pri srdci; čo bez skiel vidia iba šmuhy farieb; tí fakticky nepochopia krásu 0-ky dioptrie.
Teraz som v 2. ročníku magisterského štúdia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Študujem animovanú tvorbu a ak Boh dá a všetka šťastena, absolvujem s fantastickým animovaným filmom. Som tvorivý človek, rada maľujem na textil, vyrábam veci, rada sa obliekam do kostýmov na festivaloch (byť na chvíľu hrdinom je super), maľujem na plátno, výkres. A samozrejme zbožňujem filmy. Hlavne tie animované. Som tak trošku stále dieťa, i keď už 25 - ročné.
V súčasnosti mám -7.5 dioptriu, ale nosím stále - 6.5. Vyhovuje mi to a zrak sa mi nezhoršil. Vďaka bohu. Toho sa fakt desím, že by to šlo hore ešte viac.
Nad operáciou som rozmýšľala už dávno, avšak pôžička šla na štúdium, všetko ťo zarobím, dávam do materiálu. Často si uvedomujem, že ker budem slepá, potreby n a kreslenie mi budú nanič. Avšak maľovanie mi hladí dušu, ktovie, kde by som bez neho bola. Rada by som túto operáciu vyhrala... naozaj áno."