Chcem sa objednať

Mária Eva Trajterová: Obrazy, ktorých sa môžete dotýkať

29.02.2012
Mária Eva Trajterová: Obrazy, ktorých sa môžete dotýkať

Výtvarníčka, poetka a pacientka Očnej kliniky NeoVízia vytvára unikátne diela - do malieb a básnických zbierok vkladá poéziu v Braillovom písme. Načerpať radosť z jej umeleckých diel môžu vidiaci aj nevidiaci. Na jej výstavách tak nájdete netypické pokyny: Dotýkajte sa obrazov. Jej kuchársku knihu pre nevidiacich si môžete pozrieť aj na Výstave OKO (www.vystavaoko.sk).

 

 

 

 

Prvú básnickú zbierku Obrázky zo slov, ktorú aj sama ilustrovala, venovala kamarátke z Talianska. O krátky čas jej nadšene volala, že v Taliansku sa práve koná súťaž básnikov. Energická priateľka útlu knižku slovenskej výtvarníčky prihlásila. Spomedzi 74 autorov z celej Európskej únie ju Mária Eva Trajterová vyhrala. „Veľmi ma to namotivovalo. V tom čase mi zomrela moja nevidiaca mama. Z úcty k nej a k ľuďom s podobným osudom som musela niečo urobiť," spomína Mária Eva Trajterová na moment, ktorý ju inšpiroval k tvorbe básnického a reliéfneho umenia, do ktorého vkladá básnické odkazy pre nevidiacich. „Nasledujúcu zbierku Nepokrč mi krídla, prosím venovanú mojej mame som už vydala v ´normálnom ´ aj v Breiilovom písme a podporilo ju aj Ministerstvo kultúry."


New York 2009 a Kuchárska kniha pre nevidiacich a slabozrakých
Po prvotine nasledovala unikátna zbierka z ciest po Francúzsku a Maruríciu v slovenčine, francúzštine a v Braillovom písme Ako pristáť na Zemi. Počas pobytu v New Yorku sa zrodila kniha básní s čiernym textom aj Braillovým písmom „New York 2009".
Na krste ´ New Yorku ´sa zoznámila so šéfkuchárom Mariánom Urbanom. „Vyhľadal ma a hovorí, že túži pripraviť kuchársku knihu pre nevidiacich. Ponúkla som sa, že mu odovzdám skúsenosti z obdobia starostlivosti o mamu. V knižniciach pre nevidiacich je veľa kuchárskych kníh prepísaných do Braillovho písma, mnohé sú však prakticky nepoužiteľné. A tak sme dali hlavy dokopy."
Marián Urban hľadal sponzorov, Mária Eva Trajterová zorganizovala knižnicu, tlačiareň a upravovala recepty na podmienky nevidiacich - etky gramáže prepočítala na lyžice a poháre. „Ide o jednoduché zdravé polievky a jedlá premyslené tak, aby si ich nevidiaci zvládol pripraviť sám."


Talentovanej študentke navrhli učňovku
„Môj otec bol špičkový pilot a vojnový stíhač. V druhej svetovej vojne však lietal na nesprávnej strane," spomína Mária Eva na obdobie, kedy chcela svoj talent využiť na umeleckej priemyslovke. Politické kádre jej kvôli ´nesprávnym ´rodičom odporučili učňovku, neskôr však súhlasili so stavebnou priemyslovkou. Na VŠMU ju neprijali, hoci príjmacie skúšky spravila. „Tak som začala chodiť popri práci na skromné hodiny k akademickému maliarovi Milanovi Laluhovi. Učil ma to, čo svojich študentov z vysokej školy."

Dnes jej diela výtvarné a básnické diela rozjasňujú život vidiacim aj nevidiacim.