Chcem sa objednať

Medzi opernými speváčkami som bola pokusným králikom

15.11.2011
Medzi opernými speváčkami som bola pokusným králikom

Operná speváčka Sidónia Gajdošová Haljaková (63), sólistka SND, ktorá vyučovala operný spev aj na univerzite v Sydney, podstúpila v novembri v NeoVízii presbyopickú výmenu vnútroočnej šošovky, PRELEX. V živote sa riadi filozofiou - „Ak si môžete život niečím spríjemniť, choďte do toho." Kamarátky operné speváčky si ju vybrali ako pokusného králika - keď bude spokojná s novými očami, PRELEX podstúpia aj ďalšie operné divy.

„Okuliare mi liezli na nervy dlhé roky. Jedny som nosila do diaľky, druhé na čítanie a neustále mi zavadzali na nose. Otravovalo ma, že som ich musela neustále nasadzovať, skladať, prekladať. Neskôr som ´presedlala ´na na multifokálne sklá, neraz som ich však stratila či zlomila, čo je vysoko neekonomické. Navyše, stále som sa snažila vyrovnávať zorné uhly a aj ony sa stali nutným zlom v mojom živote. V divadle som ich nepotrebovala, na dirigenta som dovidela aj bez nich. Napríklad pri Carmine Burane som ich však celý čas držala v ruke a striedavo nasadzovala a skladala. Rovnaké to bolo s koncertmi. Skúšala som aj kontaktné šošovky, nevedela som si ich však vkladať a vyberať," spomína na časy s niekoľkými druhmi dioptrií známa predstaviteľka Donnizetiho Lucie.

Operná počítačová expertka
„Veľa som čítala o primárovi NeoVízie, MUDr. Radovanovi Piovarčim. O výmene presbyopickej vnútroočnej šošovky som si naštudovala všetko možné aj nemožné. Môj známy podstúpil v NeoVízii chirurgický zákrok a je veľmi spokojný, dal mi tie najlepšie referencie. Mám už síce 63 rokov, ale hovorila som si, že moje oči si zaslúžia predsa to najlepšie a spravím pre ne maximum. Kúpila som si laptop, zapísala sa na základný počítačový kurz, vytvorila si vlastnú emailovú schránku a začala skypovať", prezrádza dynamická sopranistka, od roku 1971 členka Slovenského národného divadla hosťujúca v operách po celom svete.

Bývalá pacientka na telefón
„Samozrejme, že som sa bála samotného zákroku. Lekári NeoVízie mi však všetko vysvetlili a na recepcii mi dali kontakt na pacientov, ktorí rovnakú operáciu už v minulosti podstúpili. Mohla som sa telefonicky spojiť s dámou, ktorá mi všetko objasnila aj z pohľadu pacienta a to ma upokojilo. Najviac zo všetkého som sa bála injekcií do oka. Chvalabohu v NeoVízii používajú anestetické očné kvapky, aj tento moment je preto bezbolestný."

Spríjemňujte si život ako sa dá
Predstaviteľka Zerliny Zerlina (W. A. Mozart, Don Giovanni), Violetty (Giuseppe Verdi, Traviata), Salome (R. Strauss), Lucie di Lammermoor (G. Donizetti), Zuzany (W. A. Mozart, Figarova svatba) vyučovala operný spev aj na univerzite v Sydney. Vzdialené krajiny očarili aj jej dcéru, ktorá žije spolu s rodinou v USA. „Dobré oči potrebujem na to, aby som počas skypovania všetkých ostro videla," prezrádza jeden z hlavných dôvodov. „Moje známe operné speváčky si ma vybrali ako pokusného králika. Keď budem spokojná, na PRELEX nastupujú aj ony. A spokojná teda som, nech sa NeoVízia pripraví na príval „opery". Viete, v živote sa riadim filozofiou - Ak si môžete život niečím spríjemniť, choďte do toho. PRELEX absolútne odporúčam."