Chcem sa objednať

Pravidelné čety s lekármi NeoVízie: Vaše najčastejšie otázky o NeoLASIKu HD

07.11.2011
Pravidelné čety s lekármi NeoVízie: Vaše najčastejšie otázky o NeoLASIKu HD

Vo štvrtok 3. novembra 2012 ste mohli už po tretí krát naživo četovať s odborníkmi NeoVízie. V on-line poradni na www.neovizia.sk nájdete vždy aktuálny termín najbližšieho živého rozhovoru s našimi lekármi. Hodinu pred začiatkom a počas celého četu môžete lekárovi posielať otázky, na ktoré vám bude priamo odpovedať.
V najnovšom čete ste sa primára NeoVízie MUDr. Radovana Piovarčiho pýtali na laserové odstránenie dioptrií metódou NeoLASIK HD. MUDr. Radovan Piovarči ako prvý slovenský očný chirurg použil v očnej chirurgii femtosekundový laser a operáciu metódou NeoLASIK HD aj sám ako pacient podstúpil. Dokáže vám zákrok priblížiť z pohľadu očného chirurga

Môžem podstúpiť NeoLASIK, aj keď trpím silným astigmatizmom?
Vždy pred samotným zákrokom podstúpi pacient komplexné vyšetrenie. Zisťujeme viaceré parametre. Jedným z nich je topografické vyšetrenie rohovky a hrúbka rohovky. Pri vysokých dioptriách (plusových, mínusových a astigmatizme) dokážeme predpokladať, aká bude pooperačná hrúbka rohovky. Hranicu bezpečnosti nikdy nepřekračujeme. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že pri štandardnej hrúbke (okolo 500 um) vieme pomocou tejto operačnej techniky odstrániť dioptrie v rozmedzí + 5 až - 13 sférických a zhruba do úrovne 2 cylindrických dioptrií. Kontraindikáciou k operácii femtosekundovým laserom (NeoLASIK) sú však degeneratívne ochorenia rohovky (napr. keratokonus).

Na operácie detí metódou NeoLASIK som počula rôzne názory. Sú bezpečné?
Áno, moderné metódy odstraňovania dioptrií sú vďaka bezpečnosti a šetrnosti vhodné už aj pre deti vo veku pod osemnásť rokov. Samotnej operácii vždy predchádza komplexné vyšetrenie očí, anatómie aj funkcie. Počas krátkeho rozhovoru s dieťaťom tiež zisťujeme, prečo sa chce zbaviť okuliarov a či je schopné spolupracovať pri operácii. Nasleduje komplex vyšetrení, ktoré musí dieťa absolvovať tak, ako aj dospelý. Operujeme deti približne od desať rokov.

Moja 17-ročná dcéra chce podstúpiť NeoLASIK, chce však vedieť, či sa po zákroku bude môcť líčiť. Aké bude mať obmedzenia s make-upom?
Líčiť sa môže, ale make-up očí by mala desať dní od zákroku vynechať. Makeup na pleti a lesk či rúž nie je problém. Očné tiene oko zaťažia menej ako maskara. Dôležité je vždy bezpečné odlíčenie, na našich klinikách dostane Vaša dcéra speciálne šetrné odličovacie prípravky.

Je nejake relevantne riziko straty zraku ci jeho poskodenia pri tomto zakroku?
Odstraňovanie dioptrií metódou NeoLASIK HD je v súčasnosti to najbezpečnejšie a najšetrnejšie, čo moderná očná chirurgia ponúka pacientovi. Pri metóde NeoLasik HD vytvoríme femtosekundovým laserom rez pomocou mikrobublín plynu, ktoré vzniknú vo vrstve rohovky lúčom femtosekundového laseru. V tejto rovine vznikne lalok (tzv. lamelka alebo flap) tkaniva rohovky so špeciálnym „zámkovým" okrajom. Lalok jemne odklopíme, vykonáme laserovú operáciu. Po ňom ho opäť „zaklopíme" a zámok na okraji flapu sa uzamkne. Povrch rohovky ostáva neporušený, vďaka čomu je zákrok bezbolestný a maximálne šetrený. Nemáte sa čoho obávať.

Dobrý deň, NeoVízia poskytuje doživotnú záruku, čo ale, keď je rohovka taká stenčená, že nie je možná ďalšia operácia? Ako sa potom rieši doživotná záruka?
Dobrý deň. Poskytnutie doživotnej záruky, ktorú ponúkajú naše kliniky, má presne určené podmienky. Sú zahrnuté v certifikáte Doživotnej záruky. Jednou z najdôležitejších podmienok je zdravotná indikácia. Pacienta, u ktorého odstránime vysoké dioptrie a jeho zbytková hrúbka rohovky nám neumožňuje vykonanie žiadnej reoperácie, o tom vopred informujeme.