Chcem sa objednať

Počas preventívnej akcie zameranej na prevenciu slepoty odhalili lekári NeoVízie glaukóm aj sivý zákal

14.10.2011
Počas preventívnej akcie zameranej na prevenciu slepoty odhalili lekári NeoVízie glaukóm aj sivý zákal

Lekárky NeoVízie MUDr. Adriana Smorádková a MUDr. Miriam Záhorcová vo štvrtok popoludní vykonávali merania očného tlaku, očného pozadia a špeciálne diagnostické vyšetrenie OCT, ktoré významne pomáha v diagnostike zeleného zákalu.
Zelený zákal je práve kvôli svojej nenápadnosti a hrozivým dôsledkom považovaný za mimoriadne zákerné ochorenie. Preto by si každý človek po 40. roku života mal dať odmerať vnútroočný tlak, vyšetriť očné pozadie a absolvovať vyšetrenie OCT," upozorňuje MUDr. Smorádková. Prítomnosť vyššieho očného tlaku ešte neznamená, že pacient trpí glaukomom. Ochorenie dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť iba OCT.
Počas preventívnych vyšetrení v NeoVízii počas Svetového dňa zraku odhalili lekárky 1 prípad glaukómu, o ktorom pacient netušil, aj sivého zákalu.

Počas preventívnej akcie sme vyšetrili aj Oľgu Zelenkovú (60) z Bratislavy, ktorá sa lieči na glaukóm s úzkym uhlom.
„Ochorenie mi diagnostikovali v roku 2006. Trápil ma vysoký očný tlak, ktorý mi dlho lekári nevedeli znížiť. Na pravom oku som prežila dva záchvaty. OCT vyšetrenie som však nikdy neabsolvovala, preto som ho počas akcie v NeoVízii chcela vyskúšať.
"O preventívnej akcii, ktorú počas Svetového dňa zraku uskutočnila NeoVízia, som sa paradoxne dozvedela od dcéry žijúcej v Nórsku. Informáciu našla na internete. Veľmi som sa potešila, pretože NeoVíziu každý veľmi chváli. Ľudia zo všetkých kútov Slovenska hovoria, že lekársky tím vašej kliniky má najlepších odborníkov a najmodernejšie diagnostické prístroje," dodáva Oľga Zelenková.
A výsledok vyšetrenia? Ochorenie pani Zelenkovej je správne zachytené. Dôležité je pravidelné sledovanie a dodržiavanie viacerých pravidiel v bežnom živote. „Pri glaukóme s úzkym uhlom je dôležité vyhýbať sa dlhému pobytu v tme s výnimkou spánku. Nie je pri ňom vhodná nočná práca, ani pitie veľkého množstva tekutín naraz. Pitie kávy je vhodné obmedziť na nie viac ako 2 šálky kávy denne.