Chcem sa objednať

Očné prehliadky odhalia skryté očné ochorenia, nádory mozgu či cukrovku

12.09.2011
Očné prehliadky odhalia skryté očné ochorenia, nádory mozgu či cukrovku

Mesiac pacientov. Aj tak môžeme nazvať september, kedy pacienti opäť napĺňajú čakárne polikliník a nemocníc. Ambulantní lekári zaznamenávajú zvýšený záujem o preventívne prehliadky a vyšetrenia, na ktoré sme počas leta nemali čas. V rámci každoročnej prevencie myslime aj na pravidelné očné prehliadky, upozorňujú oftalmológovia.

Očné ochorenia v počiatočných štádiách nebolia
„Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky - začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá," upozorňuje primár Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.
Očná preventívna prehliadka odhalí najčastejšie refrakčné chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý a zelený zákal. U dvadsiatnikov a tridsiatnikov stále častejšie aj keratokonus - degeneratívne ochorenie rohovky.

Keratokonus - skrytá diagnóza dvadsiatnikov
„Keratokonus sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi. Keď hrúbka rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a ´rozmazanie ´ videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Koncovým riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať."
Štandardnou liečbou boli donedávna tvrdé kontaktné šošovky, nie každý ich však mohol zniesť. Pokrok v očnej medicíne prináša pacientom s keratokonom novú nádej. „Kombinujeme viaceré kroky - ožarujeme tkanivo rohovky ultrafialovým žiarením a podávame kvapky na spevnenie jej štruktúry. Veľkým prínosom v liečbe je implantácia špeciálnych intrastromálnych prúžkov do rohovky. Stabilizujú jej celkový stav a zlepšujú zrakovú ostrosť," upozorňuje primár.

Borelióza, leukémia či HIV
Očné preventívne prehliadky však dokážu diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. „Komplexné očné vyšetrenie neraz odhalí nádory mozgu (napr. nádor hypofýzy), vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu boreliózia či toxoplazmóza či pásový opar. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány. V niektorých prípadoch vyšetrenia odhalia aj vírus HIV," dodáva MUDr. Piovarči.

ČO MÁ OBSAHOVAŤ PREVENTÍVNA PREHLIADKA

  • vyšetrenie zrakovej ostrosti - (pozostáva z merania množstva dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov a s prípadnými okuliarmi)
    vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia - je dôležitá na zistenie zeleného zákalu (glaukomu), ktorý sa v prvých štádiách prejavuje najskôr zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršením periférneho videnia
  • vyšetrenie množstva produkcie sĺz - pomocou neho môžeme zistiť niektoré alergické ochorenia, autoimunitné ochorenia, príčinu opakovaných zápalov spojiviek a povrchu oka a tiež niektoré endokrinologické ochorenia
  • vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice - odhalí najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, zmeny v oblasti zrakového nervu (vznikajú pri glaukome a niektorých ochoreniach mozgu), zmeny sietnice a žltej škvrny, odhalí aj vnútroočné nádory


NÁVŠTEVU OĆNÉHO LEKÁRA NEODKLADAJTE, KEĎ

  • spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu
  • pocítite bolesť, začervenanie či zhoršené videnie bez toho, aby ich zavinilo napríklad cudzie teleso v oku či zápal spojiviek z prechladnutia 
  • vždy pri chronických neustupujúcich ťažkostiach, ktoré sa nezlepšujú ale majú tendenciu postupne sa zhoršovať
  • raz ročne v rámci preventívnej očnej prehliadky