Chcem sa objednať

Svetový trend v laserových operáciách: Česi ho kopírujú, Slováci ignorujú

26.05.2011
Svetový trend v laserových operáciách: Česi ho kopírujú, Slováci ignorujú

Bratislava / Ostrava 26.máj 2011: Jemná, šetrná, maximálne bezpečná a jediná bezbolestná. To je najmodernejšia laserová metóda odstraňovania dioptrií NeoLASIK s femtosekundovým laserom. Svetoví oční chirurgovia ju využívajú pri väčšine laserových zákrokov.
Vďaka jej absolútnej šetrnosti si ju volí stále viac pacientov aj u našich českých susedov. „V roku 2010 tvorili podpovrchové metódy typu LASIK takmer 90% všetkých operácií a 88% z nich bolo vykonaných femtosekundovým laserom," informuje MUDr. Jan Němčanský z Fakultnej nemocnice Ostrava, ktorý na májovom medzinárodnom kongrese Českej spoločnosti pre refrakčnú a kataraktovú chirurgiu predstavil aktuálnu štúdiu o laserovej chirurgii dioptrický chýb v Českej republike.

9:1 ČR / 1:9 SR
Česi kopírujú svetový trend. Pre podpovrchové laserové metódy sa rozhodne deväť z desiatich pacientov. Naopak, situácia na Slovensku je z pohľadu najmodernejších očných trendov alarmujúca. Na rozdiel od zvyšku sveta podstúpi laserové odstránenie dioptrií najšetrnejšou podpovrchovou metódou u nás len jeden z desiatich pacientov.
„Povrchové metódy so sebou prinášajú väčšie riziko komplikácií, dlhšiu dobu hojenia, menší komfort pre pacienta a nie sú vhodné pre vady nad - 4 dioptrie" hovorí Petr Kocian, riaditeľ bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia, brnenskej NeoVize a pražskej DuoVize, na ktorých povrchovými metódami operujú 99% pacientov.
Bratislavská NeoVízia má NeoLASIK s femtosekundovým laserovom v ponuke od začiatku prevádzky. Dodnes je na Slovensku jediná. „S LASIKom máme z Čiech už jedenásť rokov skúseností. Ostatné tri roky využívame na našich českých klinikách femtosekundový laser VisuMax, ktorý kvalitu a bezpečnosť posunul do novej dimenzie," dodáva primár bratislavskej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý ako prvý slovenský očný chirurg vykonal operáciu metódou NeoLASIK. Zároveň je prvým slovenským očným chirurgom, ktorý si bezpečnosť a šetrnosť najmodernejšej metódy overil „na vlastné oči". „O operácii očí som rozmýšľal desať rokov. Keď sme na Slovensko priniesli metódu NeoLASIK, okamžite som sa rozhodol. Kľúčová bola pre mňa bezpečnosť, šetrnosť a fakt, že po operácii nevymeškáte z práce."
Príčin, prečo Slovensko svetový trend v očnej chirurgii obchádza, môže byť niekoľko. Hlavnou je podľa Petra Kociana nedostatok skúseností slovenských chirurgov s podpovrchovými laserovými metódami. „Lekári bratislavskej NeoVízie sa učili od svojich českých kolegov, ktorí za ostatné tri roky odoperovali tisícky pacientov. Problémom je tiež neochota slovenských očných kliník investovať do moderných technológií a strach z veľkých investícií. To vedie k nedostatočnej ponuke. Z našich skúseností vieme, že pokiaľ má pacient možnosť vybrať si, vždy si zvolí šetrnejšiu a bezpečnejšiu podpovrchovú metódu. Za všetko hovorí prax bratislavskej NeoVízie - zo stoviek pacientov, ktorí podstúpili laserový zákrok, si povrchovú metódu vybrali iba dvaja z nich."