Chcem sa objednať

Melanóm oka nebolí, odhalí ho iba preventívna prehliadka

09.05.2011
Melanóm oka nebolí, odhalí ho iba preventívna prehliadka

Desiaty máj je tradične Európskym dňom melanómu. Dermatológovia v tento deň upozorňujú na dôležitosť prevencie rakoviny kože. Jej najzhubnejšia podoba –  malígny melanóm – však nie je iba strašiakom pokožky. Každoročne ho oční lekári na Slovensku diagnostikujú niekoľkým tisíckam pacientov aj v ľudskom oku. Za jeho vznik môže genetika a vonkajšie príčiny vrátane agresívneho slnečného žiarenia. 

 „Nebezpečenstvo zhubného melanómu oka je v tom, že v skorých štádiách nebolí a nemá žiadne príznaky. V rozvinutom stave sa pacientovi postupne alebo náhle zhorší videnie. Lekári ho obyčajne objavia náhodne,“ upozorňuje primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý liečil a operoval niekoľko desiatok pacientov s diagnózou melanómu oka.  

 Malígny melanóm sa môže objaviť na povrchu oka (v oblasti viečok a spojoviek) alebo v jeho vnútri. „V prvom prípade je viditeľný už v skorých štádiách. Vnútri oka býva  ´nenápadnejší´, vyrastá z vrstvy sietnice. Práve vnútro očný malígny melanóm sa vo väčšine prípadov zistí až v neskorom štádiu. Ak sa vyskytne na miestach, ktoré nie sú pre videnie také podstatné, môže rásť do relatívne veľkých rozmerov bez povšimnutia aj tri až päť rokov. Problémom objavenia nádoru v neskorých štádiách sú už metastázy na pľúcach, v mozgu, v pečeni a v kostiach,“ vyratúva riziká zanedbania pravidelných preventívnych vyšetrení očný chirurg.  

 Moderná očná chirurgia ponúka viaceré možnosti liečby malígneho melanómu. „V minulosti sa veľké melanómy riešili radikálne – vybratím celého oka. Dnes pri splnení určitých kritérií (hĺbka, rozsah a lokalizácia v oku), vieme nádor ošetriť aj laserovým žiarením. Druhou možnosťou je našitie rádioaktívneho žiariča na oko. Ide o jemný pliešok vo veľkosti cca 1 cm. Žiarením, ktoré uvoľňuje do okolia, dokáže nádor zničiť a zabrzdiť jeho rast.“

 RIZIKOVÉ SKUPINY

·         malígny melanóm oka sa objavuje od 25. roku života

·         výrazný nárast po 45. roku života

·         biela rasa s modrými očami a slabým pigmentom

 PREVENCIA

·         pravidelné každoročné preventívne prehliadky zamerané na vyšetrenie očného pozadia a mikroskopické vyšetrenie štrbinovou lampu

·         ochrana pred slnečným žiarením (práve ono podporuje vznik najmä vonkajších melanómov viečok a spojiviek)   

·         slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom