Chcem sa objednať

14.11. Svetový deň diabetu

14.11.2020
14.11. Svetový deň diabetu

Diabetici by mali myslieť na svoj zrak. Aj v čase pandémie
Ako o mnohých chorobách, aj o cukrovke kolujú rôzne mýty a fámy. Nie je pravda, že ju dostane len ten, kto je veľa sladkostí. Nie je ani nákazlivá. Ale ohrozuje mnohé orgány ľudského tela, vrátane očí.

Za posledné mesiace sa o ničom nehovorí tak často a intenzívne ako o diagnóze Covid-19. Nový typ koronavírusu je nebezpečný, no zároveň musíme žiť a myslieť aj na iné závažné ochorenia, ktoré nezaspali. Podľa Slovenskej diabetologickej asociácie má cukrovka na svedomí viac úmrtí ako rakovina prsníka a AIDS dohromady. Navyše, je jednou z najčastejších príčin netraumatických amputácií nôh a slepoty.

Svetový deň diabetu, ktorý si pripomíname 14. novembra, má za cieľ upozorniť na nástrahy cukrovky a na význam prevencie, diagnostiky a liečby. Dnes nie je vhodné odkladať návštevu lekára na lepšie časy a podceňovať akékoľvek symptómy cukrovky. V opačnom prípade si môže vybrať vysokú daň aj na našom zraku, napríklad v podobe diabetickej retinopatie. Nadmerné množstvo glukózy v krvi totiž poškodzuje jemné cievy, ktorými je sietnica pretkaná. Diabetická retinopatia je zákerná najmä v tom, že si jej prvotné príznaky spočiatku vôbec nemusíme všimnúť. Nebolí a nie vždy zhoršuje videnie. Preto by mali diabetickí pacienti pravidelne navštevovať očného lekára, a to aspoň raz ročne. „Prvé príznaky môže zistiť len lekár pri preventívnej prehliadke očného pozadia. K zhoršovaniu zrakovej ostrosti dochádza až v pokročilejších štádiách ochorenia,“ prezradila MUDr. Julia Belinska, očná lekárka a špecialistka na ochorenia sietnice. Objednajte sa na vyšetrenie ešte dnes.

S liečbou je potrebné začať hneď pri zistení prvotných zmien, teda ešte predtým ako sa videnie zhorší. V prvotnom štádiu sa pristupuje k laserovému ošetreniu sietnice a to na základe výsledkov OCT (optická koherenčná tomografia) a FAG (kontrastné vyšetrenie sietnice). „Laser sa používa opakovane až do stabilizácie ochorenia. Pozitívne výsledky sú často evidované už počas prvej fázy liečby, pričom nedochádza k ďalšiemu zhoršovaniu videnia. V opačnom prípade je potrebný invazívnejší prístup. Aplikácia liečiva injekčne priamo do oka. V prípade rozvinutých komplikácií s novotvorbou ciev a krvácaním do sklovca sa pacient nevyhne operačnému zákroku, ktorý s nazýva vitrektómia,“ približuje primár MUDr. Piovarči, ktorému aj v prípade operácií sietnice a sklovca patrí niekoľko prvenstiev.

Cukrovka však môže byť aj jedným zo spúšťačov ďalších závažných očných ochorení. Možnosti liečby pokročilých diabetických zmien v oku sú obmedzené, a preto odborníci NeoVízie odporúčajú nezabúdať na prevenciu, ktorou možno riziko progresie tohto ochorenia výrazne zmierniť. Preventívne očné prehliadky majú svoj preukázateľný význam, a to aj v čase pandémie. „Treba si uvedomiť, že napriek vyhrotenej situácii, nie je Covid-19 jediným ochorením na svete. Ostatné ochorenia sa rozvíjajú. Vrátane tých, ktoré postihujú náš zrak. Kto má predispozíciu na niektoré ochorenie, má vysoké riziko, že ho dostane, či tu Covid-19 je alebo nie,“ upozorňuje MUDr. Radovan Piovarči. Zároveň tak apeluje na zodpovedný prístup k nášmu zdraviu a najdôležitejšiemu zmyslu, ktorý máme.