Chcem sa objednať

Zaostrené na sebavedomie

10.02.2020
Zaostrené na sebavedomie

Pribúdajúce roky vidieť nielen v očiach, ale aj v ich okolí.
Smutný pohľad, vačky pod očami, zúžené zorné pole,... To všetko má na svedomí spadnutá a prebytočná koža v okolí našich očí, ktorú nesprávne označujeme ako horné a dolné očné viečka. Ide o zaužívaný pojem, ktorý sa udomácnil nielen medzi ľuďmi, ale aj lekármi. Len málokto však vie, že pojem „viečko“ je v skutočnosti prebratý z češtiny. Anatomicky i gramaticky správne sa pohyblivý kožný útvar chrániaci oko nazýva mihalnica. Chĺpky na očiach, ktoré vyrastajú z mihalníc a zvykneme ich nazývať mihalnice, sú riasy.

Hoci je terminológia trošku zmätočná, príčiny poklesnutých mihalníc sú jednoznačné. „Spôsobené sú najmä starnutím, keď vekom dochádza k degradácii kolagénových vlákien v našej pokožke. To vedie k strate jej pružnosti. Následne možno badať ovisnutie a nadprodukciu kože, ktorá sa dostáva do očnej štrbiny. Tam vyvoláva nielen estetický, ale hlavne funkčný problém, keďže spôsobuje stratu periférneho videnia z hornej časti zorného poľa,“ upresňuje MUDr. Lucia Sonntag z očnej kliniky NeoVízia v Poprade.

Nie vždy je však na príčine len ochabnutá koža. Pokles mihalníc môže mať na svedomí aj

  • porucha samotného svalu,
  • porucha v nervovosvalovom prenose
  • či prejav iného ochorenia.

Zlou správou je, že ochabnutiu mihalníc, ktoré sa odborne nazýva blefarochaláza, nevieme predísť ani zabrániť. Na vzniku blefarochalázy sa podieľa najmä naša genetická predispozícia a tá je ťažko ovplyvniteľná. Pozitívne však je, že riešenie tohto problému je pomerne jednoduché.

Blepharoplastika, operácia mihalníc (viečok), je vhodná pre ženy aj pre mužov. „Dôležitosť operácie horných a dolných mihalníc nastáva predovšetkým vtedy, keď kvôli nadbytočnej koži začnú pacienti trpieť stratou časti videnia. Prináša to množstvo iných problémov. Kvôli neúplnosti zorného poľa môžu chodiť v záklone, s čím prichádza bolesť chrbtice či hlavy. Pacienti sa často sťažujú aj na pocit neustále unavených očí,“ dopĺňa MUDr. Drmota, ktorý operácie mihalníc vykonáva v bratislavskej NeoVízii.

Horné mihalnice sa korigujú obyčajne vtedy, keď sa okraj kožného záhybu dotýka alebo presahuje horné riasy. Pri operácii sa odstránia nadbytočné previsy kože a ak je to potrebné, tak aj tukové tkanivo. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a trvá necelú hodinu. Ideálnym obdobím na zákrok je práve jeseň a zima. „V letných mesiacoch operácie nevykonávame a ani to neodporúčam. Vtedy môže dochádzať k pigmentácii jaziev a hojenie vo vysokých teplotách nie je najlepšie. V lete je tiež zvýšená náchylnosť pooperačnej rany k infekciám, preto sa týmto komplikáciám snažíme predísť,“ vystríha očný lekár. Kľúčové je tiež vstupné vyšetrenie, keď lekár zhodnotí, či je pacient vhodným adeptom na operáciu. Už na druhý deň po zákroku môžete fungovať opäť v bežnom režime. Keďže však ide o operačný výkon, treba rátať s pravdepodobným výskytom modriny či opuchu.

Týždeň po zákroku sa vyberajú stehy a zároveň je vidieť prvé výsledky. Finálny efekt nastáva približne mesiac po operácii. Nemusíte sa obávať ani jazvy. Rez sa totiž robí v ryhe, ktorú máme anatomicky danú, a tak sa maličká jazva nachádza v nej. Človek si ju tam preto vôbec nevšimne.
Pravdou je, že pomer ľudí, ktorí operáciu mihalníc vyhľadávajú kvôli zdraviu a estetike je zhruba rovnaký. „Je to približne päťdesiat na päťdesiat. Polovica pacientov sa rozhodne pre zákrok kvôli problémom s videním a druhá by chcela vyzerať mladšie a sviežejšie. Zaujímavé je, že muži väčšinou zákrok podstupujú z funkčného hľadiska, zatiaľ čo u žien estetika zohráva rovnakú úlohu ako zdravie,“ informuje MUDr. Sonntag. Keďže dolné mihalnice nemajú vplyv na náš zrak, ich operácia sa vykonáva takmer vždy kvôli nášmu vzhľadu. Výsledok je tu naozaj citeľný. Po odstránení „vačkov“ pod očami človek výrazne omladne, čo sa podpíše aj na našej psychike. „Keď pacienti po zákroku prídu na kontrolu, vidíme jasné zmeny v ich sebavedomí. Sú rozžiarení, že získali prirodzene mladší a svieži vzhľad, ale v neposlednom rade lepšie vidia,“ dopĺňa MUDr. Drmota.