Chcem sa objednať

Radosť. Sloboda. Sebavedomie.

06.11.2019
Radosť. Sloboda. Sebavedomie.

Okuliare som nosila poctivo od 6 rokov. Odložila som ich len keď som išla spať. Život bez okuliarov som teda nezažila a bola som s tým zmierená. Na druhej strane som si však čoraz častejšia uvedomovala to obmedzenie, ktoré mi nosenie okuliarov denne spôsobuje a posledné roky som sa bez nich pri dioptriách -6 a -7 pomaly nevedela pohybovať ani v byte.

V NeoVízii sa plnia sny

Sen zbaviť sa okuliarov sa stával pre mňa čoraz viac dôležitejší a významnejší. Prvé vyšetrenie som vďaka sestre, za čo jej ďakujem, absolvovala v popradskej NeoVízii u MUDr. Lucii Sonntag. Tá mi na základe výsledkov veľmi precízneho vstupného vyšetrenia povedala informáciu, s ktorou som nepočítala: „Nie ste vhodná na laserovú operáciu očí kvôli tenkým rohovkám.“ V tej sekunde sa môj sen na kilometre vzdialil a prišlo veľké sklamanie.

Pani doktorka mi však poskytla nové informácie, o ktorých som dovtedy nevedela, a zároveň dala nádej podstúpiť iný typ zákroku, a to implantáciu fakických šošoviek ICL. Práve tento typ odstránenia dioptrií je riešením pre pacientov s indikáciou akú som mala ja. Cena zákroku bola síce vyššia v porovnaní s pôvodne plánovou laserovou operáciou, no vďaka pomoci môjho blízkeho okolia som sa vydala touto cestou splniť si sen o živote bez okuliarov.

Ďalšie vyšetrenie som podstúpila v Bratislave, kde som sa stretla s perfektným tímom vrátane mojej ošetrujúcej lekárky MUDr. Adriany Smorádkovej a pána primára MUDr. Radovana Piovarčiho, ktorého som nazvala aj anjelom. Samotná operácia, ktorú vykonával MUDr. Piovarči bola veľmi príjemná. Ráno po operácii som mala sto chutí objať od radosti celú Bratislavu...ten pocit šťastia bol neopísateľný.
Dnes sú okuliare už len položené vedľa mňa a ja vidím. Ako malé dieťa spoznávam, objavujem svet nanovo bez dioptrických sklíčok. Najväčší šok bol cestou domov do Prešova, keď som po diaľnici videla lesy v detailoch stromov, nielen ako zelenú plochu. Pre niekoho maličkosti, no pre mňa veľké veci.

MUDr. Smorádková a Mirka počas vstupného vyšetrenia

Strach

A strach? Ja som mala strach denne aj s okuliarmi. Bála som sa, aby som ich niekde nezabudla, nestratila, nezlomila. Vedela som, že ak by sa niečoho z toho stalo, v tom momente som skončila lebo nič neuvidím a nedostanem sa domov. Čiže strach z operácie som vnímala inak a najmä to pre mňa znamenalo oslobodenie, v ktoré som už istú dobu ani nedúfala.

Nové zážitky

S okuliarmi som trpela určitým komplexom, nevidela som dobre do diaľky, nerozpoznávala tváre. Dnes si na sebe všímam, že sa posilnilo aj moje sebavedomie, čo si v pozitívnom smere všimlo aj okolie.
Hneď ako sa dalo tak som "nové oči" otestovala. Išla som plávať, na turistiku, a keďže obľubujem zimu teším sa, že zažijem prvú zimnú sezónu bez zarosených okuliarov. A čo bol tiež veľký zážitok...prvýkrát som si nasadila slnečné okuliare, ktoré som si zakúpila v Očnej optike NeoVízia hneď po zákroku. Pre niekoho bežná a samozrejmá vec, no pre mňa nie.

Celé je to zázrak, z ktorého sa ešte stále, aj 4 mesiace po operácii zobúdzam.