Objednajte sa Opýtajte sa

Chráňte si svoje oči aj v zime

02.01.2020
Chráňte si svoje oči aj v zime

Svah sa pre mnohých z nás stane počas zimných mesiacov prechodným domovom. Veľakrát nás neodradí ani tuhá zima či ostré slnko. Vedeli ste však, že na zasnežených svahoch môžu slnečné lúče spôsobiť dočasnú slepotu? 

Oči sú na zasnežených zjazdovkách vystavené niekedy až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia. Počas pobytu na horách je potrebné myslieť na kvalitnú ochranu zraku slnečnými okuliarmi. „Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly – centra naostrejšieho ľudského videnia,“ vysvetluje naša optometristka Mgr. Katarína Bašnáková. Kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť na horách nutnosťou každého lyžiara aj nelyžiara. 

V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla. Môže dokonca spôsobiť až dočasnú slepotu. „Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie pri mori a na horách.“ upozorňuje optička Zuzka Pisarčíková. 

Dôležité je si zapamätať číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. „Pri výbere je tiež dôležitá správna priepustnosť svetla slnečných skiel. Siahnite po kategórii 3 a 4. Pri stupni 4 ide o veľmi tmavý filter, vhodný do vysokohorských oblastí. Pozor však, tieto okuliare za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií.“ upozorňuje Zuzana Pisarčíková. Veľmi vhodné či už k moru alebo do hôr sú aj polarizačné okuliare zaisťujú jasné videnie, odstraňujú odlesky a zvyšujú kontrast a sýtosť farieb.

Chráňte si svoje oči celoročne s kvalitnými slnečnými okuliarmi. Tešíme sa na vás v našej certifikovanej očnej optike.