Chcem sa objednať

Toto je naša Ibra

10.06.2019
Toto je naša Ibra

Očná klinika NeoVízia disponuje tými najmodernejšími svetovými technológiami na čele so špičkovým tímom odborníkov, ktorí našim pacientom poskytujú všetku svoju odbornosť, precíznosť, odhodlanie a svoj čas. Niekedy však ani tie najmodernejšie metódy nedokážu pacientovi prinavrátiť zrak. 

Rozhodli sme sa pomáhať ďalej

Istotne si pamätáte na našu krásnu psiu slečnu Cezmínku, ktorú sme si minulý rok čiastočne "adoptovali" a podporovali ju na jej ceste stať sa vodiacim a asistenčným psíkom. Cezmínka aj napriek komplikáciam (prečítajte si celý článok) vyhovela a pokračuje v programe ďalej. Cezmi sa veľmi dobre darí, a preto sme sa rozhodli poskytnúť pomoc novému šteniatku, Ibre, ktoré budeme podporovať na jej ceste stať sa rovnako skvelou pomocníčkou. 

Ibra, vodiaci pes

Žiť bez toho najcennejšieho zmyslu, ktorým sa pozeráme na náš krásny svet, je veľmi náročné. So štvornohým pomocníkom, ktorý dokáže nevidiacemu človeku ponúknuť istotu orientácie a pohybu, sa to však dá v mnohých prípadoch ľahšie zniesť.

Výchova a výcvik vodiaceho psa nie je jednoduchá, ani lacná vec. Stojí približne 20 000 eur a štát škole prepláca asi polovicu. Život a výcvik našej Ibry bude potrebovať rovnako čas aj finančné prostriedky. Približne  jeden rok bude žiť u svojej vychovávateľky. Predtým, ako sa z Ibrušky stane vodiaci pes, prežije radostné detstvo v rodine svojho vychovávateľa.  

Výcvik našej Ibry 

K svojim ľudským rodičom príde šteniatko vo veku 8 týždňov a zostane u nich približne 12 mesiacov. Najdôležitejšou úlohou vychovávateľa je vybudovať medzi ním a šteniatkom pozitívny vzťah založený na dôvere k človeku. Počas výchovy sa pripravuje na svoje zodpovedné budúce povolanie. Musí sa tak napr. naučiť: pohybovať sa pokojne v rámci prostredí a vecí v našom ľudskom svete. Teda napríklad spoznávať mosty, podchody, nákupné centrá, chodiace schody, dopravné prostriedky a iné, vrátane všetkých netradičných situácií, vecí a strojov. Musí si osvojiť schopnosť prinášať predmety z rôznych materiálov. Napríklad kľúče, balíček papierových vreckoviek a čokoľvek iné, alebo aj dobre reagovať na privolanie či sa pokojne správať v interiéroch.

Takáto by mala byť jej povaha 

Aby bol vodiaci pes spoľahlivým pomocníkom, musí spĺňať náročné povahové kritériá a rovnako dôležitý je aj jeho dobrý zdravotný stav. Samozrejmosťou u budúceho vodiaceho psa je aj dobrá ovládateľnosť a bezproblémové správanie v každom prostredí. Hlavnou úlohou vodiaceho psa je bezpečne viesť svojho pána, upozorniť ho na prekážky, nájsť a označiť napr. schody, dvere či okraje vozovky. Toto všetko sa mladý pes učí počas výcviku, ktorý trvá 6 až 8 mesiacov. Už počas výcviku nosí pes biely kožený postroj, v ktorom bude neskôr pracovať. Výcvik sa ukončuje oficiálnou skúškou a po jej úspešnom absolvovaní sa pes stáva oficiálnym vodiacim psom.

Ibru bude čakať mnoho krásnych, ale aj náročných chvíľ s jej vychovávateľkou a následne budúcím pánom, ktorého bude sprevádzať približne osem rokov. My sme Ibruške popriali veľa energie a šťastia do učenia sa a prípravy na jej pracovný život.