Chcem sa objednať

Sivý zákal čas nemá

05.06.2019
Sivý zákal čas nemá

Hovorí sa, že čas lieči. V prípade katarakty, ako sa sivý zákal odborne nazýva, to však neplatí. Oční lekári popierajú mýtus týkajúci sa jeho dozretia. Podceňovanie ochorenia totiž môže spôsobiť vážne komplikácie, v krajných prípadoch až slepotu.

Vekom podmienenému ochoreniu sa nevyhne nikto z nás. Nezáleží na životnom štýle, prevencii ani genetike. Šošovka sa vplyvom metabolických procesov, ktoré v nej prebiehajú, zakalí neskôr každému. Otázne je, kedy sa rozhodneme pre jeho odstránenie. To je možné len prostredníctvom bezpečného a bezbolestného operačného zákroku, ktorý je navyše hradený zdravotnou poisťovňou. Strach dnes nie je na mieste...

Nielen starí rodičia

Vplyvom súčasných technológií a elektromagnetického žiarenia nie je už katarakta len problémom seniorov. Tí sa však na očných lekárov obracajú najčastejšie. „Ak starší človek nemá dostatok podnetov, prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. Veľmi skoro sa uňho môže prejaviť demencia. Ak sa k iným ochoreniam pridá aj sivý zákal, veľmi negatívne ovplyvní jeho videnie. Človek tak postupne prichádza o najdôležitejší zdroj vizuálnych informácií zo svojho okolia. Z pohľadu očného lekára je tak operácia sivého zákalu aj výraznou prevenciou atrofie mozgu z dôvodu starobných zmien,“ upozorňuje primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči. Katarakta však trápi aj mladších ľudí, napríklad päťdesiatnikov. Môže za to moderná doba.

Mýtus

Dnes už vieme, že sivý zákal nemusí dozrieť na to, aby bol odstránený. Naopak. Čím skôr sa pre zákrok rozhodnete, tým lepšie. Kal v šošovke totiž časom tvrdne, čo môže čas strávený na sále predĺžiť a privodiť ďalšie komplikácie. „Operácia sivého zákalu je v súčasnosti najčastejšie sa realizovanou operáciou vôbec. Trvá niekoľko minút, je bezbolestná, bezpečná a počas nej je možné dokonca odstrániť okuliare na čítanie, do diaľky i oboje. Všetko však závisí od individuálnych možností konkrétneho pacienta. Preto je veľmi dôležité zaujímať sa nielen o stav jeho zraku, ale tiež o jeho profesiu, záľuby a očakávania,“ pokračuje MUDr. Lucia Sonntag, očná lekárka z popradskej kliniky NeoVízia.

Vyberte si

Operácii predchádza dôkladné vyšetrenie najmodernejšími technológiami a individuálny rozhovor s pacientom. Lekár sa počas neho veľa pýta a veľa odpovedá. Zrak snáď najviac ovplyvňuje kvalitu života, keďže prostredníctvom neho prijímame až 80% všetkých informácií z okolitého prostredia. Výsledok operácie preto závisí od viacerých faktorov a reálneho ľudského prístupu k pacientovi. Práve empatia lekárov veľmi veľa napovie o tom, či ste si pre odstránenie sivého zákalu vybrali správnu kliniku.

Návrat radostných dní

Pacient pred zákrokom bojuje s viacerými dôsledkami sivého zákalu, ktoré mu bežný život značne znepríjemňujú: citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom. „Okolie pripisuje letargiu svojho príbuzného v mnohých prípadoch inej príčine. Pacient však často stráca energiu a chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí. Po operácii zrazu mentálne ožije. Opäť vie čítať, sledovať obľúbené televízne programy. Vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje,“ pokračuje MUDr. Piovarči.

Dnes sa môžete rozhodnúť pre zákrok, ktorý má pevne v rukách operujúci lekár alebo pre laserový, alebo za pomoci robotickej asistencie. Pri laserovej operácií sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužíva očný chirurg skalpel či iné ostré nástroje. Špičkový robot nahrádza skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom, pričom je neustále kontrolovaný chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky.

Výhodou operácie sivého zákalu je i skutočnosť, že vás zároveň dokáže zbaviť všetkých dioptrií. Monofokálne šošovky, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia zákal aj okuliare do diaľky. Počas operácie sivého zákalu je však možné zbaviť pacienta aj plusových dioptrií. Trifokálne šošovky dodávajú špeciálne pohodlie aj na strednú vzdialenosť, pri práci s počítačom.

Cieľ každého zo zákrokov je však rovnaký. Odstrániť zakalenú šošovku a nahradiť ju novou, umelou. Už na druhý deň po operácii sivého zákalu môžete bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života. Napríklad čas prežitý so svojimi vnúčatami. Neopodstatnený strach z operácie by vás totiž o tieto krásne chvíle nemal pripraviť.

Mária Breinerová po operácii sivého zákalu

Prečítajte si viac o operácii sivého zákalu herečky Márie Breinerovej.