Chcem sa objednať

Nechcete okuliare? Šošovky tiež nie sú výhra

03.06.2019
Nechcete okuliare? Šošovky tiež nie sú výhra

Vzťah človeka k noseniu kontaktných šošoviek sa za posledné roky rapídne zmenil. „Pred pätnástimi rokmi ľudia ešte rešpektovali názory očného lekára. Šošovky neboli jediným dioptrickým riešením. Predstavovali iba alternatívu korekcie videnia. Nosili ich pár hodín počas dňa, večer a cez víkendy si ich vybrali. Dnešný svet však vyžaduje neustále vysoké nároky na výkon a na to byť za každú cenu perfektný. Namiesto 6 – 8 hodín denne ich pacienti v očiach nechávajú 12 – 14 hodín denne. Občas s nimi zaspia a nevyberú si ich ani počas víkendov. To môže spôsobiť katastrofu, v niektorých prípadoch aj oko natrvalo poškodiť.“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

Za najvážnejší prečin považujú oční lekári nosenie kontaktných šošoviek bez pravidelnej lekárskej kontroly. Oftalmológovia upozorňujú, že človek, ktorý dlhodobo nosí kontaktné šošovky a s dioptrickými okuliarmi ich takmer vôbec nestrieda, by mal podstúpiť kontrolu zraku každé tri mesiace. Mnoho ľudí však na varovný prst zabúda a šošovky si kúpi aj bez toho, aby boli poučení s rizikami ich nosenia pri kúpe prvého balenia.

kompletné očné vyšetrenie

  • Kritické momenty

Až 76% nositeľov kontaktných šošoviek s nimi pokojne skočí do vody alebo do teplých bazénov vo wellness centrách, ktoré v týchto dňoch s obľubou vyhľadávame. „Práve pri vode a vo vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pre nositeľov kontaktných šošoviek predstavujú výraznejšie riziko – oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemá ako nadýchnuť. Baktéria sa na oslabenej rohovke cíti výborne. Vďaka kontaktnej šošovke sa lepšie nalepí na oko a drobnými trhlinkami si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných štruktúr v oku. Môže ho kontaminovať a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či zjazvením rohovky. Infekcia môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou,“ vystríha očná lekárka.

Bezpečné nie je ani sprchovanie sa so šošovkami. Pod tečúcou vodou možno šošovky kontaminovať podobným spôsobom ako vo wellness centre. Obľúbeným teritóriom nebezpečných mikroorganizmov sú aj farmy, stajne či chovné stanice. Opatrní by sme mali byť podľa lekárky aj na stanovačke, chate, na cestách do exotických krajín a všade tam, kde striehnu znížené hygienické podmienky. Na takéto situácie sú vhodné jednodňové kontaktné šošovky. Ráno si ich čistými rukami do oka vložíme, večer vyberieme a vyhodíme.

  • Riešenie?

Ak nás majú šošovky zbaviť okuliarov, čo nás môže zbaviť šošoviek? V prípade, že to zdravotný stav pacienta umožňuje, lekári NeoVízie volia vždy možnosť trvalého odstránenia dioptrickej chyby - pomocou laserovej operácie dioptrií. No dôležité je absolvovať dôkladné vstupné vyšetrenie. To dá buď laserovému zákroku zelenú, alebo sa musí nájsť iný vhodný spôsob odstránenia dioptrií, napr. bezbolestná vnútroočná operácia. Nemenej dôležité je vybrať vhodnú techniku a konkrétnu laserovú metódu. „Iba chirurgovia, ktorí majú k dispozícii dve, ideálne všetky tri súčasné laserové metódy, dokážu pacientovi ušiť zákrok presne na mieru. Žiadna technika nie je univerzálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú (napríklad povrchovú), časť pacientov odlaseruje nesprávne. Moderná očná medicína využíva tri základné operačné techniky. Spoznáte ich podľa typu a druhov lasera, ktorý počas operácie pracuje. Najnovšie metódy typu SMILE používajú iba femtosekundový laser samotný, metódy typu femtoLASIK kombináciu femtosekundového a excimerového laseru. Pri metódach LASEK odstraňuje dioptrie excimerový laser,“ dodáva MUDr. Záhorcová.

vstupné vyšetrenie pred laserovou operáciou očí