Chcem sa objednať

Slnečné okuliare a ich dôležitosť

08.04.2019
Slnečné okuliare a ich dôležitosť

Pri slnečných okuliaroch platí zásada, že by sa mali nosiť pravidelne počas celého roka, vždy za jasného slnečného počasia. Dokonca ľudia s mínusovými dioptriami sú na slnečné lúče oveľa citlivejší. Bývajú svetloplachejší, a preto by mali byť u nich kvalitné slnečné okuliare povinnosťou. 

Certifikovaná očná optika nie je supermarket 

Certifikovaná očná optika nie je supermarket, a preto je dôležité si slnečné okuliare vyberať zodpovedne. V dnešnej dobe máme na výber mnoho okuliarov či už v drogériach, supermarketoch, obchodoch s oblečením až po kvalitne vybavené optiky s vyškoleným personálom. Z prieskumov vieme, že mnohé testy UV filtrov u kvalitných slnečných okuliarov z optiky alebo supermarketov spĺňajú potrebu UV ochrany. Pri slnečných okuliaroch však nejde len o UV filter. Ak si kúpite model za 10 EUR v niektorých z obchodov, rátajte s tým, že kvalita bude zodpovedať cene. Sklíčka sú obyčajne nekvalitne lisované, ľahko sa poškriabu, a cez škrabace ľahko preniká nebezpečné žiarenie priamo do oka. Nekvalitná býva celá úprava, zafarbenie a materiál. 

Pri výbere vzhľadu okuliarov je dobré riadiť sa pravidlom „čím väčšie, tým lepšie“. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z  materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám. 

Čo je dôležité pri výbere slnečných okuliarov

Pri UV filtri si zapamätajte číslo 400 nanometrov. UV filter s  touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky.

Okrem hodnoty UV filtra je dôležitý aj údaj o priepustnosti svetla slnečných skiel.

Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Na horách a pri mori môžeme použiť vyššiu kategóriu.

0 –   bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)

1 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)

2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%)

3 –tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)

4 – veľmi tmavý filter / vhodný k  moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%)

Dôležitá je aj farba samotných skiel.

Napríkad modrá  je vyložene nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a  zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame  krátkozrakým ľuďom.

Sivá a  hnedá farba sú ideálne za volant. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom – znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu.

Žltá a oranžová sú zasa vhodné do hmly a na šport, zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.

Dajte si záležať na výbere slnečných okuliarov, príďte do našej certifikovanej očnej optiky a nechajte si poradiť našou skúsenou optičkou Zuzkou Pisarčíkovou.