Chcem sa objednať

Svet je väčší, krajší, ostrejší

25.03.2019
Svet je väčší, krajší, ostrejší

Daniela od detstva milovala gymnastiku, no nikdy jej nebolo dopriate užiť si ju naplno. Dôvodom bol astigmatizmus a obmedzujúce okuliare, ktoré musela kvôli nemu nosiť.

Dioptrická pomôcka na nose ju sprevádzala takmer celý život. Ako každý, aj Daniela sa zmierila s posmeškami rovesníkov. Nevadilo jej, že je „okuliarnik indický,“ skôr ju trápilo, že sa bez okuliarov len ťažko odhadovala vzdialenosti bradiel, kladiny či iných gymnastických výkonov. Trénovať s okuliarmi bolo nemožné, a tak sa často musela zmieriť so zraneniami.

S pribúdajúcim vekom pribúdali aj ďalšie záľuby. No zároveň i silnejšie dioptrie. „Pri potápaní mi bolo veľmi ľúto, že som krásu sveta pod hladinou nevidela ostro. Okuliare som nenávidela čoraz viac. Bez nich som nevidela, ale s nimi som sa necítila komfortne. Rosili sa, špinili, zavadzali. O tom, koľko som ich stratila alebo zlomila, sa radšej nebudem ani zmieňovať.“ Keď už bez nich nedokázala ani čítať, rozhodla sa podniknúť radikálnu zmenu. Dnes je totiž možné astigmatizmus a dioptrie bezbolestne odstrániť.

Daniela na vstupnom vyšetrení s MUDr. Natáliou Dubeňovou

Danieliným riešením bola bezbolestný a bezpečný zákrok PRELEX, ktorý odstráni ako dioptrie do diaľky, tak i na stred, do blízka a zároveň upraviť aj astigmatizmus. Žiadny skalpel, ostré nástroje, nepríjemné úkony.

A aký je život po operácii? „S novým zrakom si ho užívam naplno. Žiadne okuliare. Mám radosť z vecí, ktoré mi ešte prednedávnom prekážali. Nevadí mi dážď padajúci na tvár. Nezahmlieva sa mi pred očami pri zmene teplôt. Svet je väčší, krajší, ostrejší. Zmizla bariéra medzi ním a mnou v podobe hrubého rámu okuliarov. Krajšia sa však cítim aj ja sama. Vďaka NeoVízii sa mi do očí vrátila aj povestná iskra. Veľké ďakujem mojej ošetrujúcej lekárke MUDr. Natálii Dubeňovej a primárovi MUDr. Radovanovi Piovarčimu, ktorý zákrok vykonával.“

Daniela po operácii PRELEX s primárom MUDr. Radovanom Piovarčim

Ako si správne vybrať tú správnu očnú kliniku, čo si všímať počas vyšetrenia aby ste vedeli, že je naozaj precízne, a ktorá z operačných metód (laserová alebo vnútroočnádostane "zelenú" presne pre vás, ukáže len vstupné vyšetrenie.

Aký bol deň D našej pacientky Daniely Klamovej, ste sa mohli dočítať vo vydaní mesačníka Mama a ja (č. 4/2019) pod záštitou vydavateľstva Orbis In, ktorému šéfuje ako obchodná riaditeľka.