Chcem sa objednať

Okuliare sa ku kroju nehodia

04.01.2019
Okuliare sa ku kroju nehodia

Slovenské kroje patria k  tým najkrajším vo svete. Napriek tomu, aké malé je naše územie, folklór máme viac než bohatý. Kým naši predkovia zápasili s  očnými ochoreniami v neskoršom veku, vplyvom súčasného životného štýlu nosíme okuliare skôr. Viacerí milovníci ľudových tradícií a  krojov však tvrdia, že dioptrické pomôcky k  tradičnému odevu nepatria.

Lajblík, oplecko, šurc, čepiec,... Náš folklór je darom, ktorý sme dostali od našich predkov. Je dôležité vážiť si ho a približovať aj súčasnej generácii. S nekomfortným pocitom, aký navodzujú okuliare či kontaktné šošovky, to však ide ťažko.

Nejde pritom len o vizuálnu stránku. Ľudové kroje sú neodmysliteľnou súčasťou nášho folklóru tak isto ako piesne a  tance. Spievanie, tancovanie a nosenie kroja môže byť kvôli dioptrickým pomôckam nepohodlné. Vlastnú skúsenosť s tým má dlhoročná folkloristka zo spišského Jamníka, pani Valéria Farkašovská. „Veľmi často a rada nosievam typický spišský odev. Mať na sebe ľudový kroj, bohato zdobený čepiec a dioptrické okuliare však nevyzerá dobre. Táto kombinácia nebola pre mňa praktická,“ hovorí milovníčka slovenského folklóru, ktorá bola najprv odkázaná na okuliare s  plusovými dioptriami. „Neskôr mi počas očného vyšetrenia lekárka povedala, že potrebujem už aj okuliare do diaľky. Nevedela som si predstaviť, že by som zrazu musela neustále striedať dvoje okuliarov, prípadne nosiť multifokálne. Začala som preto rozmýšľať nad riešením. Dôležité pre mňa bolo vyriešiť problém tak, aby nebol narušený pekný dojem z môjho kroja,“ prezradila pani Valéria.

Valéria Farkašovská v okuliaroch a v kroji

Bezbolestne, rýchlo, natrvalo

Jej kroky preto smerovali do popradskej očnej kliniky NeoVízia, kde absolvovala sériu niekoľkých vyšetrení. Na základe ich výsledkov jej MUDr. Lucia Sonntag odporučila bezbolestnú metódu PRELEX. „Počas zákroku očný chirurg implantuje multifokálne alebo trifokálne vnútroočné šošovky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Tie poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí pracujú dlhé hodiny na počítači a potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť,“ opísala zákrok MUDr. Lucia Sonntag z popradskej očnej kliniky NeoVízia.

Pani Valéria neváhala a zákrok PRELEX podstúpila. „Nový zrak som dostala ako darček na päťdesiatku od mojich najbližších. Ráno v nasledujúci deň po operácii bolo neopísateľné. Zrazu som videla všetko jasne a ostro. Keď som si obliekla môj kroj, zaplavila ma radosť a šťastie,“ hovorí spokojná folkloristka, ktorá v kroji prišla aj na nasledujúcu kontrolu u pani doktorky Sonntag.

Ani zrnko

Radosť z výsledku neskrýval ani manžel pani Valérie. Z dôvodu, ktorý mnohých rozosmieva dodnes. „Týždeň po zákroku prišiel za mnou a povedal mi, že som zákrok PRELEX mohla absolvovať už pred desiatimi rokmi. Vraj je teraz doma upratané tak, ako nikdy predtým. Veď bodaj by aj nie, keď už vidím aj ja každé zrnko prachu,“ dodáva so smiechom pani Valéria.

Okuliare sa ku kroju nehodia

Trend dnešnej doby

Nikto z  nás nechce byť obmedzovaný. Žijeme len raz, a  tak je dôležité vedieť si život vychutnávať bez komplikácií a neodopierať si to, čo milujeme. Bez ohľadu na vek. V ambulanciách očných lekárov pribúdajú pacienti, ktorí sú si tejto skutočnosti vedomí. „Neustále rastúce životné nároky a zvyšujúca sa dĺžka produktívneho veku spôsobuje, že dnešní päťdesiatnici a  šesťdesiatnici sú aktívnejší ako kedykoľvek v minulosti. Do vysokého veku pracujú, venujú sa najrôznejším športom a koníčkom, veľa cestujú. Aktívny život nie je kompatibilný s obmedzeniami, ktoré spôsobujú multifokálne okuliare, prípadne striedanie viacerých pri rôznych činnostiach. A tak hľadajú efektívne možnosti, ktoré ich tohto obmedzenia môžu natrvalo zbaviť,“ hovorí na záver o skúsenosti z praxe očná lekárka MUDr. Lucia Sonntag.

Valéria Farkašovská po operácii PRELEX