Chcem sa objednať

Ford a NeoVízia za bezpečnosť mamičiek za volantom

09.05.2018
Ford a NeoVízia za bezpečnosť mamičiek za volantom

V NeoVízii vieme, aké dôležité je pre každého šoféra dokonalý zrak. Aj malá dioptrická odchýlka môže mať na bezpečnosť jazdy podobne negatívny dopad ako jazda pod vplyvom alkoholu alebo drog, upozorňujú naši lekári. Preto v spolupráci s Ford, Centrom bezpečnej jazdy a Slovenským červeným krížom sa NeoVízia aj tento rok stáva pertnerom úspešnej akcie Jazdím Ford pre život – kurz predchádzania a zvládania krízových situácií na ceste. Tento rok aj s podtitulom „Dieťa na palube“ a so zameraním na šoférujúce mamičky.

Bezpečná jazda za volantom si vyžaduje plnú koncentráciu, pričom práve ony sa musia počas šoférovania sústrediť často na viac vecí ako bežný vodič.
Štatistiky za rok 2017 uvádzajú až 989 dopravných nehôd, pri ktorých bolo účastníkom dieťa do 15 rokov. Ponížiť tieto nelichotivé údaje si Jazdím Ford pre život v roku 2018 kladie ako hlavný cieľ. 

Celkovo sa minulý rok akcie zúčastnilo 257 mladých vodičov, ktorí sú najrizikovejší z pohľadu štatistík dopravných nehôd. Mediálnu publicitu vzhľadom na cieľovú skupinu zabezpečili youtuberi LucyPug a Selassie. Práve vďaka ich príspevkom prekonala akcia miliónové čísla v impresiách a splnila hlavný cieľ - šíriť informácie o bezpečnosti na cestách a pripomenúť dôležitosť tréningu bezpečnej jazdy.

Štatistiky z roku 2017 v porovnaní s rokom 2016** zobrazujú pokles dopravných nehôd v najrizikovejšej skupine vodičov (dĺžka vodičskej praxe 0-5 rokov) z 2497 na 2339, počet  usmrtených v danej kategórii sa znížil zo 63 na 51. „Štatistiky nie sú tak detailné, aby sme exaktne vyhodnotili, aké percento zlepšenia nastalo vďaka projektu Jazdím Ford pre život. Som však presvedčený, že projekt má zmysel a tešíme sa, že pokračuje aj tento rok.

Mamičky sú za volantom pravdepodobne zodpovednejšie ako mladí vodiči, no sú vystavované veľkému stresu a rozptyľovaniu, keď vezú dieťa“, povedal Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

Tento rok sa projektu účastní a verejne ho podporuje moderátorka Miriam Kalisová, ktorá je sama mamičkou a zároveň aktívnou šoférkou: „Som veľmi rada, že si kurz bezpečnej jazdy môžem vyskúšať aj ja. Projekt hodnotím ako veľmi užitočný pre maminy – šoférky. S Fordom preto spoločne obdarujeme viac ako 100 ďalších mamičiek. Zameriame sa tiež na šírenie osvety v oblasti bezpečnosti mamičiek s deťmi v aute“. 

Registrácia prebieha do 10. mája na stránke www.jazdimfordprezivot.sk. 112 mamičiek dostane na Deň matiek, v nedeľu 13. mája, potvrdenie ich účasti na evente.