Spokojnosť pacientov:
Ktorý zákrok je pre mňa vhodný Koľko ma bude zákrok stáť? Koľko ušetrím s laserovou operáciou Chcel by som sa objednať

Svetový týždeň glaukómu upozorňuje na dôležitosť pravidelných prehliadok
12.03.2018

Svetový týždeň glaukómu upozorňuje na dôležitosť pravidelných prehliadok

Glaukóm je vo vyspelých krajinách druhou najčastejšou príčinou slepoty. Ide o ochorenie, ktoré spôsobuje nenávratné poškodenie zrakového nervu. Jedným z rizikových faktorov je zvýšený vnútroočný tlak,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková. Zároveň dodáva, že  samotný zvýšený tlak ešte nemusí byť znakom glaukómu, môže však upozorniť na to, že niečo nie v poriadku.

 

Starší pacienti s cukrovkou

Ochorenie trápi celosvetovo približne 60 miliónov ľudí, zhruba každý druhý človek o ňom vôbec netuší. Vyššie riziko hrozí pacientom s cukrovkou, vysokým krvným tlakom,  srdcovocievnymi ochoreniami či tým, ktorí mali zelený zákal u niekoho v rodine.

Odborníci počas Svetového týždňa glaukómu upozorňujú najmä na faktor dedičnosti. Ak sa vo vašej rodine glaukóm už u niekoho vyskytol, pravidelné prehliadky by mali byť pre vás samozrejmosť každý rok.

Špeciálne na pozore by mali byť pacienti starší ako 40 rokov so silnou krátkozrakosťou, vysokým krvným tlakom, a diabetom. Spadajú do rizikovej skupiny, ktorá by si mala na pravidelných očných prehliadkach dať výnimočne záležať.

„Výskyt zeleného zákalu v skupine 70-80-ročných je minimálne osemkrát vyšší ako v skupine 30-40-ročných. Pravdepodobnosť výskytu glaukómu sa zvyšuje vekom, obe pohlavia sú postihnuté rovnako, aj keď v starobe sú ženy postihované o niečo častejšie ako muži,“ dodáva MUDr. Smorádková.

 

Typické sú výpady v zornom poli

„Pri glaukóme nastáva nezvratné poškodenie buniek zrakového nervu. Poškodenie buniek zrakového nervu sa prejavuje typickými výpadmi v zornom poli. Postupne sa zhoršuje  zraková ostrosť, farebné videnie, kontrastné a periférne videnie až dochádza k úplnej slepote. Poškodené zrakové nervy už nemôžu podávať mozgu všetky informácie a postupne dochádza k výpadkom v zornom poli, ktoré sú pre glaukóm typické,“ opisuje príznaky MUDr. Adriana Smorádková. 

 

Zelený zákal sa „zakráda“ nenápadne a odhalí ho iba precízna očná prehliadka. Oční lekári preto upozorňujú na dôležité pravidelné očné prehliadky, iba tie môžu ochorenie zachytiť včas a zabrániť tak nenávratnému poškodeniu zrakovému nervu, ktoré môže viesť až k slepote.

 

 

Dôležitá diagnostika

Pri podozrení na glakom by ste mali v rámci očnej prehliadky podstúpiť tieto vyšetrenia:

 

Ako pomocné doplnkové vyšetrenia lekárom slúžia:


Online objednávka
Názory pacientov
Doporučené pacientmi
ISO Ověřená kvalita
Ušetrite čas aj peniaze! Potrebujete sa opýtať, objednať alebo sa poradiť? Zanechajte nám svoj ​​kontakt a my vám zavoláme späť.

Zavolajte mi naspäť Česká verzia stránok

icocs icopl icoen icode