Spokojnosť pacientov:
Ktorý zákrok je pre mňa vhodný Koľko ma bude zákrok stáť? Koľko ušetrím s laserovou operáciou Chcel by som sa objednať

Melanóm oka nebolí, odhalí ho iba preventívna prehliadka
09.05.2011

Melanóm oka nebolí, odhalí ho iba preventívna prehliadka

Desiaty máj je tradične Európskym dňom melanómu. Dermatológovia v tento deň upozorňujú na dôležitosť prevencie rakoviny kože. Jej najzhubnejšia podoba –  malígny melanóm – však nie je iba strašiakom pokožky. Každoročne ho oční lekári na Slovensku diagnostikujú niekoľkým tisíckam pacientov aj v ľudskom oku. Za jeho vznik môže genetika a vonkajšie príčiny vrátane agresívneho slnečného žiarenia. 

 „Nebezpečenstvo zhubného melanómu oka je v tom, že v skorých štádiách nebolí a nemá žiadne príznaky. V rozvinutom stave sa pacientovi postupne alebo náhle zhorší videnie. Lekári ho obyčajne objavia náhodne,“ upozorňuje primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý liečil a operoval niekoľko desiatok pacientov s diagnózou melanómu oka.  

 Malígny melanóm sa môže objaviť na povrchu oka (v oblasti viečok a spojoviek) alebo v jeho vnútri. „V prvom prípade je viditeľný už v skorých štádiách. Vnútri oka býva  ´nenápadnejší´, vyrastá z vrstvy sietnice. Práve vnútro očný malígny melanóm sa vo väčšine prípadov zistí až v neskorom štádiu. Ak sa vyskytne na miestach, ktoré nie sú pre videnie také podstatné, môže rásť do relatívne veľkých rozmerov bez povšimnutia aj tri až päť rokov. Problémom objavenia nádoru v neskorých štádiách sú už metastázy na pľúcach, v mozgu, v pečeni a v kostiach,“ vyratúva riziká zanedbania pravidelných preventívnych vyšetrení očný chirurg.  

 Moderná očná chirurgia ponúka viaceré možnosti liečby malígneho melanómu. „V minulosti sa veľké melanómy riešili radikálne – vybratím celého oka. Dnes pri splnení určitých kritérií (hĺbka, rozsah a lokalizácia v oku), vieme nádor ošetriť aj laserovým žiarením. Druhou možnosťou je našitie rádioaktívneho žiariča na oko. Ide o jemný pliešok vo veľkosti cca 1 cm. Žiarením, ktoré uvoľňuje do okolia, dokáže nádor zničiť a zabrzdiť jeho rast.“

 RIZIKOVÉ SKUPINY

·         malígny melanóm oka sa objavuje od 25. roku života

·         výrazný nárast po 45. roku života

·         biela rasa s modrými očami a slabým pigmentom

 PREVENCIA

·         pravidelné každoročné preventívne prehliadky zamerané na vyšetrenie očného pozadia a mikroskopické vyšetrenie štrbinovou lampu

·         ochrana pred slnečným žiarením (práve ono podporuje vznik najmä vonkajších melanómov viečok a spojiviek)   

·         slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom


Online objednávka
Názory pacientov
Doporučené pacientmi
ISO Ověřená kvalita
Ušetrite čas aj peniaze! Potrebujete sa opýtať, objednať alebo sa poradiť? Zanechajte nám svoj ​​kontakt a my vám zavoláme späť.

Zavolajte mi naspäť Česká verzia stránok

icocs icopl icoen icode